OIE

U pustinji Atakama se gradi najveći sistem za skladištenje energije na svetu

U pustinji Atakama ce biti izgradjen najveci sistem skladistenja energije na svetu

Foto: iStock

Objavljeno

27.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Španski proizvođač zelene energije Grenergy započeo je izgradnju postrojenja za skladištenje energije u pustinji Atakama u Čileu. Projekat Oasis de Atacama, od 4,1 gigavat-sata, biće najveći na svetu, objavila je kompanija.

Grenergy Renovables projektuje, razvija i implementira velika postrojenja za proizvodnju obnovljive energije. Ta španska kompanija je nedavno održala svoj prvi Dan tržišta kapitala, na kom je predstavila plan razvoja.

Najavila je investicije od 2,6 milijardi evra do 2026. godine. Od ukupnog iznosa, 1,5 milijardi evra je za fotonaponske pogone, a 800 miliona za baterije za skladištenje energije.

Grenergy je svoj cilj za bruto instalirani solarni kapacitet za 2026. postavio na pet gigavata, a za postrojenja za skladištenje energije na 4,1 gigavat-sat.

Čile je glavna lokacija za kapacitete kompanije Grenergy za skladištenje energije

Čile će biti ključan za rast kompanije u sektoru skladištenja. Grenergy je na severu zemlje započeo izgradnju u okviru projekta poznatom kao Oasis de Atacama, najvećem na svetu, kapaciteta 4,1 gigavat-sata, i solarne elektrane od jednog gigavata. Investicija iznosi 1,4 milijarde dolara i odvijaće se u pet faza, najavljeno je.

Čile je supersila u pogledu razvoja sektora za skladištenje energije zbog izuzetnih uslova u pustinji Atakama, u smislu broja sati sunčevog zračenja, rekao je David Ruiz de Andres, generalni direktor Grenergyja.

Očekuje se da će sistem biti završen za tri godine, a biće puštan u rad u fazama i doprineti stabilnosti mreže i dekarbonizaciji privrede, ističu u kompaniji.

Grenergy je istakao da je potpisao ugovor o otkupu električne energije (PPA), više od osam teravat-sati, sa čileanskom kompanijom EMOAC na period od 15 godina. EOMAC je ćerka kompanije COPEC, glavnog distributera goriva u zemlji.

„Oasis de Atacama će biti ključni projekat za Grenergy i čitav sektor obnovljive energije. Imamo podršku pet međunarodnih banaka koje imaju su ovlašćene da ga finansiraju, obezbeđenu prodaju potpisivanjem PPA ugovora sa EMOAC-om i znanje i talenat neophodan da ga pokrenemo“, dodao je Ruiz de Andres.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

27. novembar 2023. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

27. novembar 2023. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

27. novembar 2023. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

27. novembar 2023. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan