OIE

U Kini se gradi najveća fabrika zelenog vodonika na svetu

Sinopec-zeleni-vodonik-kina

Foto: iStock

Objavljeno

15.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kineska kompanija Sinopec gradi najveću fabriku na svetu za proizvodnju vodonika korišćenjem energije iz obnovljivih izvora. Ovo postrojenje će se snabdevati strujom iz solarne elektrane instalisane snage 300 MW, a njegovo puštanje u rad se očekuje u junu 2023. godine.

Sinopec (China Petroleum & Chemical Corporation) planira da u ovoj fabrici proizvodi 20.000 tona zelenog vodonika godišnje, a očekivano smanjenje emisija CO2 je oko 485.000 tona na godišnjem nivou.

Cena proizvodnje zelenog vodonika biće svega 2,67 američkih dolara po kilogramu

U fabriku, koja se nalazi u oblasti Xinjiang na severozapadu Kine, biće uloženo oko 470,8 miliona dolara, a solarni paneli prostiraće se na preko 630 hektara. Cena proizvodnje zelenog vodonika biće svega 2,67 američkih dolara po kilogramu, navode kineski mediji.

Energetski gigant Sinopec, koji je u državnom vlasništvu, ranije je najavio da ovaj projekat obuhvata celokupan proces proizvodnje i korišćenja zelenog vodonika – uključujući proizvodnju energije iz solara, elektrolizu, skladištenje i transport.

Osim solarne elektrane od 300 MW, projekat obuhvata i postrojenje za proizvodnju vodonika elektrolizom vode, rezervoare za skladištenje vodonika i cevovod za vodonik, navodi se u ranijim izveštajima.

Vodonik proizveden iz fosilnih goriva u rafineriji nafte Sinopec Tahe biće zamenjen zelenim vodonikom

Vodonik koji će se proizvoditi u budućoj fabrici biće isporučivan obližnjoj rafineriji nafte Sinopec Tahe, gde će se koristiti umesto vodonika dobijenog od fosilnih goriva.

Sinopec procenjuje da će prelaskom na zeleni vodonik sa sivog vodonika, koji se proizvodi od fosilnih goriva, samo u okviru naftne industrije nastati tržište vredno preko 14,8 milijardi dolara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

15. avgust 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

15. avgust 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

15. avgust 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

15. avgust 2022. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC