Životna sredina

U januaru javna rasprava o strategiji niskougljeničnog razvoja Srbije

strategija niskougljenicnog razvoja srbije

Foto: Aleksandar Ciric, Pixabay

Objavljeno

31.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije je saopštila da je otvorila javnu raspravu na predlog strategije niskougljeničnog razvoja sa akcionim planom kao i o nacrtu izveštaja o strateškoj proceni uticaja predloga strategije na životnu sredinu. Posle sednice Odbora za privredu i finansije, objavljeno je da će ovaj postupak trajati do 24. odnosno 27. januara.

Ministarstvo zaštite životne sredine pozvalo je predstavnike državnih organa i organizacija, javnih službi, privrede, stručne javnosti, udruženja, međunarodnih organizacija i ostale zainteresovane da razmotre predlog i nacrt izveštaja. Ono sprovodi raspravu o dokumentima dostupnim na njegovom sajtu.

Prezentacija će se održati 13. januara u Beogradu. U objavi je navedeno da će ministarstvo razmotriti ono što čuje od učesnika i podneti izveštaje vladi.

Odluka o izradi strateške procene uticaja strategije niskougljeničnog razvoja s akcionim planom doneta je u aprilu prošle godine u okviru projekta tehničke podrške.

U prestonici Srbije je početkom meseca održana međunarodna konferencija Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja i hlađenja. Poruke sa skupa u organizaciji Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Saveznog ministarstva finansija Austrije i u partnerstvu sa Međunarodnom agencijom za obnovljive izvore energije, IRENA, bile su usmerene na dekarbonizaciju. U Beogradu se sprovodi projekat toplovoda od Termoelektrane Nikola Tesla A do toplane na Novom Beogradu, kojim bi trebalo da se obori količina fosilnih goriva za grejanje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora cehotina rudnik zagadjenje suplja stijena sahmanovic

Jalovina iz rudnika olova i cinka zagadila izvorišta i vodotokove, Crna Gora ga delimično zatvorila

31. decembar 2019. - Šupljina u tlu flotacionog jalovišta omogućila vodi iz flotacionog jezera da nađe podzemni put do udaljenih izvorišta i zagadi vodotokove

Krivicna prijava Zijin Copper zagadivanja zagadjivanja zivotne sredine

Krivična prijava protiv kompanije Zijin Copper zbog zagađivanja životne sredine

31. decembar 2019. - Deset stanovnika Krivelja, Bora i Slatine je s RERI-jem podnelo krivičnu prijavu protiv kompanije Zijin Copper

hrvatska banka hbor eib zajam firme zelena ulaganja

Hrvatska banka za obnovu i razvoj obezbedila najmanje 50 miliona evra za zelena ulaganja privrede

31. decembar 2019. - Sredstva za zelena ulaganja će se krajnjim korisnicima plasirati direktnim kreditiranjem HBOR-a i preko poslovnih banaka i drugih posrednika

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

31. decembar 2019. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva