OIE

U Hrvatskoj instalirani solarni paneli na groblju

osijek solar groblje

Foto: Grad Osijek

Objavljeno

05.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Osijek završio je instalaciju solarne elektrane na krovu zgrade Centralnog groblja, čime će se obezbediti 70 odsto električne energije koju taj objekat troši. Grad, inače, ima fotonaponske elektrane na skoro 20 objekata, među kojima su vrtići, škole, bazeni.

Solarne elektrane dosad su ugrađene na zgradama Srednjoškolskog igrališta, Poduzetničkog inkubatora BIOS, dečjih vrtića Sarvaš, Latica, Ivančica i Mak, Vodovoda Osijek, Kulturnog centra, sportskih dvorana Jug 2 i Zrinjevac, Streljane Pampas, Gradskih bazena, kao i osnovnih škola Ljudevit Gaj, Vijenac i Tin Ujević, preneo je portal Grada Osijeka.

Investicija na krovu zgrade Centralnog groblja je vredna gotovo 102.000 evra, a 40 odsto je sufinansirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).

Osječki gradonačelnik Ivan Radić istakao je da će fotonaponsko postrojenje značajno smanjiti troškove za električnu energiju gradske komunalne firme Ukop jer će proizvoditi oko 70 odsto energije potrebne za njenu delatnost. Procenjuje se da je reč o uštedi od oko 18.000 evra godišnje.

Radić: Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 odsto potrebne energije za objekte na kojima se nalaze

Radić je naveo da je Grad Osijek dve godine zaredom proglašen za hrvatski Eco city.

„Jedan od velikih doprinosa tome dale su i sunčane elektrane u vlasništvu Grada Osijeka ili gradskih poduzeća. Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 posto potrebne energije za njihove djelatnosti“, rekao je Radić.

Grad, takođe, planira da ulaže i u energetske obnove svojih objekata. Tako je za energetsku obnovu vrtića na Mačkamami, gde će se postaviti i solarna elektrana, odobreno sufinansiranje u iznosu od 900.000 evra. Elektrana će biti postavljena i na zgradi Dječjega kazališta, a spremna je i dokumentacija za elektrane na još devet osnovnih škola.

Vedran Novokmet, direktor Ukopa, rekao je da je investicija u solar posebno važna jer je reč o zgradi koja je najveći potrošač energije. On je naveo da bi ulaganje, s obzirom na godišnje uštede i vrednost investicije, prema računici projektanata trebalo da se isplati za 40 meseci.

Posle tog perioda, kako je dodao, ovo komunalno preduzeće će imati i dodatne uštede.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

5. februar 2024. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

5. februar 2024. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

5. februar 2024. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

5. februar 2024. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu