OIE

U Hrvatskoj instalirani solarni paneli na groblju

osijek solar groblje

Foto: Grad Osijek

Objavljeno

05.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Osijek završio je instalaciju solarne elektrane na krovu zgrade Centralnog groblja, čime će se obezbediti 70 odsto električne energije koju taj objekat troši. Grad, inače, ima fotonaponske elektrane na skoro 20 objekata, među kojima su vrtići, škole, bazeni.

Solarne elektrane dosad su ugrađene na zgradama Srednjoškolskog igrališta, Poduzetničkog inkubatora BIOS, dečjih vrtića Sarvaš, Latica, Ivančica i Mak, Vodovoda Osijek, Kulturnog centra, sportskih dvorana Jug 2 i Zrinjevac, Streljane Pampas, Gradskih bazena, kao i osnovnih škola Ljudevit Gaj, Vijenac i Tin Ujević, preneo je portal Grada Osijeka.

Investicija na krovu zgrade Centralnog groblja je vredna gotovo 102.000 evra, a 40 odsto je sufinansirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).

Osječki gradonačelnik Ivan Radić istakao je da će fotonaponsko postrojenje značajno smanjiti troškove za električnu energiju gradske komunalne firme Ukop jer će proizvoditi oko 70 odsto energije potrebne za njenu delatnost. Procenjuje se da je reč o uštedi od oko 18.000 evra godišnje.

Radić: Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 odsto potrebne energije za objekte na kojima se nalaze

Radić je naveo da je Grad Osijek dve godine zaredom proglašen za hrvatski Eco city.

„Jedan od velikih doprinosa tome dale su i sunčane elektrane u vlasništvu Grada Osijeka ili gradskih poduzeća. Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 posto potrebne energije za njihove djelatnosti“, rekao je Radić.

Grad, takođe, planira da ulaže i u energetske obnove svojih objekata. Tako je za energetsku obnovu vrtića na Mačkamami, gde će se postaviti i solarna elektrana, odobreno sufinansiranje u iznosu od 900.000 evra. Elektrana će biti postavljena i na zgradi Dječjega kazališta, a spremna je i dokumentacija za elektrane na još devet osnovnih škola.

Vedran Novokmet, direktor Ukopa, rekao je da je investicija u solar posebno važna jer je reč o zgradi koja je najveći potrošač energije. On je naveo da bi ulaganje, s obzirom na godišnje uštede i vrednost investicije, prema računici projektanata trebalo da se isplati za 40 meseci.

Posle tog perioda, kako je dodao, ovo komunalno preduzeće će imati i dodatne uštede.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

5. februar 2024. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

5. februar 2024. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

toplotni talas berze cene struje jie srbija evropa

Šta se krije iza rekordnih cena na berzama Jugoistočne Evrope: Krivci prenosna mreža, ali i još ponešto

5. februar 2024. - Rekordno visoke temperature nisu razlog za rekordan rast cena na berzama od 50 do čak 170 odsto, pokazale au analize

zeleni celik elektricna vozila studija

Prelazak na zeleni čelik neznatno utiče na cenu električnih vozila

5. februar 2024. - Prelazak na 100 odsto zelenog čelika do 2040. koštao bi samo osam evra, zbog troškova CO2 emisija, kao i pada troškova proizvodnje čelika