OIE

U Finskoj otvoreno postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika

U Finskoj počela komercijalna proizvodnja zelenog vodonika

Foto: P2X Solutions

Objavljeno

19.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija P2X Solutions je započela komercijalnu proizvodnju zelenog vodonika u svom pogonu u Harjavalti na jugozapadu Finske. Postrojenje snage 20 megavata prvo je takve vrste u ovoj zemlji.

Vodonik igra ključnu ulogu u Evropskom zelenom dogovoru i planu REPowerEU. Međutim, da bi zaista doprineo dekarbonizaciji energetskog sistema, neophodno je da se proizvodi isključivo pomoću obnovljivih izvora energije.

Zeleni vodonik se dobija procesom elektrolize, pri čemu se električna energija iz obnovljivih izvora koristi za razdvajanje vode na vodonik i kiseonik. Ovaj oblik vodonika spada u obnovljiva goriva nebiološkog porekla (RFNBO).

Za ambiciozne planove Evropske unije da godišnja proizvodnja zelenog vodonika najkasnije 2030. dostigne 10 miliona tona, Evropska komisija procenjuje da je potrebno po 500-550 teravat-sati električne energije iz obnovljivih izvora.

Iako su brojne evropske kompanije odustale od svojih projekata proizvodnje zelenog vodonika ili ih stavile na čekanje, finska ekonomija je, po rečima generalnog direktora kompanije P2X Solutions Herka Plita, napravila iskorak i planove pretvorila u stvarnost.

Kapacitet u postrojenju u Harjavalti iznosi 20 megavata. Kompleks takođe uključuje postrojenje za proizvodnju zelenog metanola, koje tek treba da počne sa radom.

P2X planira izgradnju još dva postrojenja za vodonik

„Finska ima odličnu poziciju da postane vodeća sila u oblasti čistog vodonika i njegovih derivata, kao što su sintetička goriva, i nadamo se da će ovaj projekat inspirisati mnoge druge,” istakao je Plit.

P2X Solutions planira izgradnju još dva postrojenja za proizvodnju vodonika. Planirani kapacitet u Joensu je 40 megavata, a u Oulu do 100 megavata.

Kako bi obezbedio dovoljne količine obnovljive energije za proizvodnju vodonika u Harjavalti, P2X Solutions je potpisao petogodišnji ugovor o otkupu električne energije (PPA) sa finskom kompanijom Fortum.

EU propisuje da proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora i njena potrošnja u elektrolizerima moraju biti usklađene na mesečnom nivou do kraja 2029. godine, nakon čega će se zahtevati usklađivanje na satnom nivou. Pomenuti PPA sporazum važi zaključno sa 2029. godinom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

19. februar 2025. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

19. februar 2025. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

19. februar 2025. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

19. februar 2025. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu