OIE

U Finskoj otvoreno postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika

U Finskoj počela komercijalna proizvodnja zelenog vodonika

Foto: P2X Solutions

Objavljeno

19.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

19.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Kompanija P2X Solutions je započela komercijalnu proizvodnju zelenog vodonika u svom pogonu u Harjavalti na jugozapadu Finske. Postrojenje snage 20 megavata prvo je takve vrste u ovoj zemlji.

Vodonik igra ključnu ulogu u Evropskom zelenom dogovoru i planu REPowerEU. Međutim, da bi zaista doprineo dekarbonizaciji energetskog sistema, neophodno je da se proizvodi isključivo pomoću obnovljivih izvora energije.

Zeleni vodonik se dobija procesom elektrolize, pri čemu se električna energija iz obnovljivih izvora koristi za razdvajanje vode na vodonik i kiseonik. Ovaj oblik vodonika spada u obnovljiva goriva nebiološkog porekla (RFNBO).

Za ambiciozne planove Evropske unije da godišnja proizvodnja zelenog vodonika najkasnije 2030. dostigne 10 miliona tona, Evropska komisija procenjuje da je potrebno po 500-550 teravat-sati električne energije iz obnovljivih izvora.

Iako su brojne evropske kompanije odustale od svojih projekata proizvodnje zelenog vodonika ili ih stavile na čekanje, finska ekonomija je, po rečima generalnog direktora kompanije P2X Solutions Herka Plita, napravila iskorak i planove pretvorila u stvarnost.

Kapacitet u postrojenju u Harjavalti iznosi 20 megavata. Kompleks takođe uključuje postrojenje za proizvodnju zelenog metanola, koje tek treba da počne sa radom.

P2X planira izgradnju još dva postrojenja za vodonik

„Finska ima odličnu poziciju da postane vodeća sila u oblasti čistog vodonika i njegovih derivata, kao što su sintetička goriva, i nadamo se da će ovaj projekat inspirisati mnoge druge,” istakao je Plit.

P2X Solutions planira izgradnju još dva postrojenja za proizvodnju vodonika. Planirani kapacitet u Joensu je 40 megavata, a u Oulu do 100 megavata.

Kako bi obezbedio dovoljne količine obnovljive energije za proizvodnju vodonika u Harjavalti, P2X Solutions je potpisao petogodišnji ugovor o otkupu električne energije (PPA) sa finskom kompanijom Fortum.

EU propisuje da proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora i njena potrošnja u elektrolizerima moraju biti usklađene na mesečnom nivou do kraja 2029. godine, nakon čega će se zahtevati usklađivanje na satnom nivou. Pomenuti PPA sporazum važi zaključno sa 2029. godinom.

Komentara: (1)
Душан / 22.02.2025.

Ако би користили водоник као батерију електричне енергије, питање је , колики је % искоришћености електричне енергије у производњи зеленог водоника и његовог враћања у електричну енергију ?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

19. februar 2025. - Za unapređenje energetske efikasnosti objekata od javnog značaja u Srbiji izdvojeno je 571,3 miliona dinara

srbija struja uvoz rast izvestaj aers

Srbija u 2024. povećala uvoz struje 15 odsto

19. februar 2025. - Potrošnja je bila veća 2,7 odsto, a proizvodnja 6,7 odsto manja u  odnosu na 2023, piše u izveštaju Agencije za energetiku Republike Srbije

Toplotni talas evropsku elektroenergetsku mrezu sistemi za skladistenje energije profitirali

Toplotni talas pritisnuo evropsku elektroenergetsku mrežu, a sistemi za skladištenje energije profitirali

19. februar 2025. - Rekordna proizvodnja iz solara i skladištenje energije doprineli su očuvanju stabilnosti u Evropi dok je trajao toplotni talas, ocenjuje Ember

Crna Gora usvojila kvotu maksimalnu cenu aukciju solarne elektrane

Crna Gora usvojila kvotu, maksimalnu cenu za aukciju za solarne elektrane

19. februar 2025. - Ponuđači će na aukciji za električnu energiju iz solarnih elektrana u Crnoj Gori moći da dobiju državne podsticaje za ukupno 250 megavata