Amsterdam, grad sa više bicikala nego ljudi, dobio je inovativno rešenje za njihovo parkiranje. Otvaranjem dve garaže koje su smeštene pod vodom, proširen je slobodni prostor za pešake i automobile na ulicama.
Stationsplein, prvo podvodno parkiralište za bicikle na svetu, u funkciji je od januara. Nepunih mesec dana kasnije, otvorena je još jedna – Bike Parking IJboulevard. Ukupan kapacitet iznosi 11.000 mesta. Podvodne garaže za bicikle su deo šireg projekta, koji ima za cilj da reši nered na ulicama Amsterdama.
Bicikli koje su putnici žureći na posao ostavljali na ulici, sada su smešteni na sigurna parking mesta ispod zemlje. Usluga je besplatna prva 24 sata, a posle toga se plaća 1,35 evra po danu.
Stationsplein
Ispred glavne železničke stanicu u Amsterdamu, na mestu gde je bila autobuska stanica, sada je prilaz za garažu za bicikle sa 7.000 mesta. Deo je projekta De Entree, pokrenutog 2018. u cilju obnove celog staničnog prostora. Vredan je 60 miliona evra.
Biciklističku halu je projektovala agencija wUrck, a izvođač je grupacija Max Bögl.
Stationsplein je devet metara ispod nivoa ulice. Iznad njega se nalazi pristanište turističkih brodova.
Arhitekte opisuju prilaz parkiralištu kao monumentalan i kažu da je izrađen od visokokvalitetnih materijala. Pokretne stepenice se spuštaju uz zid koji je koncipiran kao nastavak zida pristaništa. Visoki stakleni zid na unutrašnjoj strani ulaznog prostora osigurava da do parkinga dopire dnevno svetlo.
Dok je materijal prilaza hrapav, unutrašnjost je glatka, sa podovima koji su presvučeni limom. Cilj kontrasta jeste da parking podseća na školjku. U okviru ove metafore, upravljačka soba i servis za bicikle mogu se smatrati biserom u školjci.
Od ulaza kreće kolonada od dva reda belih stubova koji dijagonalno prelaze preko prostora. Na kraju je tunel koji vodi do metroa i glavne stanice. Sa obe strane široke kolonade nalaze se prolazi sa nosačima za bicikle.
Galerija pod vodom
Desni zid parkinga nosi naziv Horizont. Na njemu se nalaze mape grada od njegovog nastanka sve do 21. veka. Karte su sastavljene od malih slika koje naglašavaju vezu između Amsterdama i vode.
Slike su takođe ugrađene u okrugla rasvetna tela na plafonu po sredini kolonade. autori su ih nazvali okulusima. Pored njihove umetničke i esteske vrednosti, Horizont i okulusi služe korisnicima kao orijentiri.
U saradnji s Amsterdamskim muzejom, koji je učestvovao u izradi mapa i fotografija, u garažu su postavljene i dve dekoracije holandskog umetnika Leksa Horna.
IJboulevard
IJboulevard, druga novootvorena garaža, ima ukupnu površinu 4.270 kvadratnih metara. Garažu je projektovala arhitektonska kompanija VenhoevenCS, a izgrađena je na podvodnim betonskim stubovima ispod kojih prolazi linija amsterdamske podzemne železnice.
Krov garaže formira novi bulevar duž reke Ej. Na njemu su sada šetalište i javna površina od 6.000 kvadrata.
Glavna karakteristika unutrašnjosti garaže IJboulevard su zaobljeni oblici, koji stvaraju toplu i privlačnu atmosferu. Stepenište sa velikim staklenim površinama omogućava ulazak dnevne svetlosti i pogled na garažu sa pešačke staze. Na istočnom i zapadnom zidu nalaze se fragmenti dela poznatih umetnika.
Ekološki prihvatljiv dizajn integriše nisku potrošnju energije i održive materijale koji doprinose biološkoj raznovrsnosti, odnosno oponašaju prirodna staništa i život u vodi. Među elementima su prostirke od kokosovih vlakana i porozni beton između podvodnih stubova, čime su obezbeđene površine za rast vodenih biljaka.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.