Životna sredina

Troškovi zaštite životne sredine u Severnoj Makedoniji 182 miliona evra u 2018.

Troskovi-zastite-zivotne-sredine-u-Severnoj-Makedoniji

Slika: Pixabay

Objavljeno

11.09.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Troškovi zaštite životne sredine u Severnoj Makedoniji prošle godine dostigli su 11,2 milijarde denara (oko 181,9 miliona evra), što je rast od 1,2 milijarde (oko 19,5 miliona evra) u odnosu na 2017, kada su bili 10 milijardi denara (oko 162,4 miliona evra).

Kako je saopštio Državni zavod za statistiku Severne Makedonije, ukupni troškovi zaštite životne sredine bili su 11,2 milijarde denara i raspodeljeni su po ekološkoj nameni.

Najveće učešće u ovim troškovima odnosi se na upravljanje otpadom (64,2%), zatim na davanja za obrazovne, vaspitne i druge slične aktivnosti (9,7%) i na upravljanje otpadnim vodama (9,4%), navela je statistička institucija.

Troškovi zaštite  životne sredine se sastoje od dve komponente: investicija u sredstva za zaštitu životne sredine i troškova za održavanje tih sredstava. Investicije su, kako se navodi, učestvovale sa 74,7%, a troškovi održavanja sa 25,3% u ukupnim troškovima.

Najveći deo troškova za zaštitu životne sredine potiče iz industrijskog i sektora specijalizovanih proizvođača, 9 milijardi denara (oko 146,1 milion evra) ili 80,1%, što je rast od 200 miliona denara (oko 3,25 miliona evra) u odnosu na 2017, ali pad u procentima – 87.5%.

Industrijski i sektor specijalizovanih proizvođača 83,9% su potrošili na investicije, a 16,1% na održavanje sredstava.

Od ukupnih plaćanja i naknada za obavljene usluge za zaštitu životne sredine najviše je otišlo na upravljanje otpadom 84,9%, naveo je Državni zavod za statistiku Severne Makedonije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

UP Catalyst, ugljenični nanomaterijali

Evropa ulaže u tehnologiju koja pretvara emisije CO2 u ugljenične materijale

11. septembar 2019. - Estonska kompanija UP Catalyst osigurala je kredit od 18 miliona evra od EIB-a za pretvaranje ispuštenog CO2 u vredne ugljenične materijale

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

11. septembar 2019. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

protestu Bijeljini nece biti rudnika litijuma na Majevici

Na protestu u Bijeljini poručeno da neće biti rudnika litijuma na Majevici

11. septembar 2019. - Uz podršku lokalne samouprave, građani severoistočne BiH su u Bijeljini protestovali protiv planova rudarske eksploatacije litijuma na Majevici, kao i retkih metala

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

11. septembar 2019. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi