Vesti

Tender za izgradnju postrojenja za odsumporavanje u TE Tuzla otvoren do 15. novembra

Otvoren tender za postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TE Tuzla do 15. novembra

Foto: Ujambar / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.hr

Objavljeno

03.10.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.10.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine objavila je tender za izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na bloku 6 u Termoelektrani Tuzla. Rok za predaju dokumentacije je 15. novembar.

Tender za izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na bloku 6 TE Tuzla objavilo je Javno preduzeće Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH). Rok ze predaju tenderske dokumentacije je 15. novembra 2022. Investicija je procenjena na 32,2 miliona evra (63 miliona konvertibilnih maraka).

Kako se navodi u javnom pozivu, prema kriterijumu za dodelu ugovora biće izabrana ekonomski najpovoljnija ponuda.

Detaljne informacije i zahtevi biće izdati u tenderskoj dokumentaciji, navedeno je na portalu javnih nabavki Bosne i Hercegovine. Zainteresovani mogu da preuzmu tendersku dokumentaciju do 8. novembra.

Nabavka se sprovodi u pregovaračkom postupku, pa će ponude biti dostupne javnosti tek nakon završetka postupka.

Na internet portalu EPBiH nije objavljena informacije o ovom tenderu.

Ponovljen tender

Ovo je ponovljen tender za blok 6. Krajem prošle godine, Gradsko veće Tuzle je uputilo zahtev Vladi Federacije BiH i EPBiH za izgradnju postrojenja za odsumporavanje u TE Tuzla, kako bi se smanjila vrednost emisija sumpor-dioksida. Prethodni tender za odsumporavanje u TE Tuzla zavšen je polovinom januara ove godine.

Jedan od uslova tendera je da buduće postrojenje za odsumporavanje treba da bude projektovano za radni period od minimalno 20 godina.

Blok 6 u TE Tuzla ima kapacitet od 215 megavata, dok godišnja proizvodnja električne energije iz ovog bloka tuzlanske termolelektrane iznosi 1,100 gigavat sati.

Ukupna instalirana snaga TE Tuzla iznosi 715 megavata. Prosečna godišnja proizvodnja iznosi oko 3,1 hiljadu gigavat sati, a godišnja potrošnja uglja oko 3,3 miliona tona.

Termoelektrana ima relativno visoke emisije sumpor-dioksida sa ukupnim emisijama od oko 50 hiljada tona godišne. navodi se u proceni uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje postrojenja. Blok 6 u TE Tuzla, koji koristi mrki ugalj, ima najveći udeo od oko 45 procenata.

Doprinos TE Tuzla ukupnoj proizvodnji električne energije u Bosni i Hercegovini iznosi oko 15 procenata. Vlada BiH je letos i zvanično odustala od izgradnje novog sedmog bloka u TE Tuzla.

Stanovništvo u reonu termoelektrane pati od respiratornih bolesti i raka više od proseka u BiH, a očekivano trajanje života po osobi u Tuzli je kraće za 3,2 godine od proseka BiH, prema navodima Centra za ekologiju i energiju iz ovog grada.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

3. oktobar 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

3. oktobar 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

3. oktobar 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

3. oktobar 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini