Električna energija

TENDER: Priprema metodologije i protokola za monitoring HE u Albaniji i S. Makedoniji

monitoring

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.01.2020.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

30.01.2020.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) objavila je javni poziv za iskazivanje interesa zainteresovanih konsultanata za izradu metodologije za monitoring projekata za korišćenje hidroenergije i protokola za monitoring u Albaniji i Severnoj Makedoniji.

Banka namerava da izabere konsultante, koji mogu da se prijave do 26. februara.

Cilj projekta je razvoj metodologije za monitoring projekata u oblasti za korišćenje hidroenergije i uspostavljanje protokola za monitoring

Cilj javnog poziva je razvoj metodologije za monitoring hidroelektrana (HE) i uspostavljanje protokola za monitoring koji će biti usaglašen između relevantnih zainteresovanih strana (država, investitori, organizacije civilnog društva) i prenošenje veština i znanja (tehničko znanje, veštine komunikacije) lokalnim akterima, navodi se u pozivu.

Planirano je i praćenje dešavanja u vezi sa postojećim ili planiranim hidroelektranama

Zainteresovane strane će primenjivati protokol za monitoring i pratiti dešavanja u vezi sa postojećim ili planiranim (malim) hidroelektranama (tokom planiranja, izgradnje, rada, remonta), koje će biti izabrane u dogovoru sa EBRD-om.

Očekuje se da bi posao trebalo da počne u prvom kvartalu 2020, a predviđeno je da ukupno traje 18 meseci.

Procenjena vrednost ugovora je 120.000 evra.

EBRD u pozivu navodi da se glavni izazovi u vezi sa gradnjom HE odnose na ograničenu sposobnost upravljanja poslovima u vezi sa životnom sredinom i društvenim uticajem onih koji projekte razvijaju, prikupljanje i analizu podataka o životnoj sredini, kao i na pouzdan monitoring i evaluaciju podataka i nedostatak dogovora oko protokola za monitoring između zainteresovanih strana.

Neki od ovih izazova, kako se ističe, odnose se posebno na MHE.

Svim akterima bi bilo korisno da postoji zajednička metodologija za monitoring hidroelektrana

U rešavanju ovih izazova, investitorima u HE, javnim organima, regulatorima i organizacijama civilnog društva, koje pažljivo prate razvoj hidroenergetskih resursa i njihove uticaje na životnu sredinu u regionu, bi bilo od koristi da razviju zajedničku metodologije monitoringa projekata za hidroenergiju i protokola za monitoring (za svaku zemlju posebno), naveo je EBRD.

Komentara: (1)
Saliu adnan / 06.02.2020.

I mi imamo isti problem oko izgradne na dve hitroelektrane na samoj reci a i do samog izvora za pice za oko 2890 zidela iz Zirovnice, pozdrav iz Zirovnice u Severnoj Makedoniji

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Crna Gora usvojila kvotu maksimalnu cenu aukciju solarne elektrane

Crna Gora usvojila kvotu, maksimalnu cenu za aukciju za solarne elektrane

30. januar 2020. - Ponuđači će na aukciji za električnu energiju iz solarnih elektrana u Crnoj Gori moći da dobiju državne podsticaje za ukupno 250 megavata

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

30. januar 2020. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.

sostanj ugalj termoelektrana blok 6

Glavni blok jedine slovenačke elektrane na ugalj neće raditi do jeseni

30. januar 2020. - Blok 6, snage 600 MW, u elektrani Šoštanj neće biti pokrenut pre kraja septembra, kada se očekuje porast potražnje za toplotnom energijom

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

30. januar 2020. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)