Podeli
Podeli
Nakon desetak dana obustave rada zbog nestašice uglja, termoelektrana Ugljevik je ponovo na mreži, ali to ne znači da su rešeni problemi sa kojima se suočava ovo postrojenje, kao i ceo elektroenergetski sektor Republike Srpske. Dok sindikati negoduju, a zaposleni strahuju za svoja radna mesta, rukovodstvo državne elektroprivrede obećava velika ulaganja u stabilizaciju proizvodnje uglja i struje.
Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Luka Petrović izjavio je da su rudnici uglja i termoelektrane Ugljevik i Gacko prioritet i dodao da će sledeće godine sav novac od prodaje električne energije biti usmeren ka ovim sistemima. Poseban fokus će biti na revitalizaciji i modernizaciji opreme, kako bi se osigurala njihova dugoročna stabilnost i efikasnost, rekao je.
I termoelektrana Gacko je početkom decembra bila ugašena na nekoliko dana, zbog lošeg kvaliteta uglja i nedostatka mazuta. Lokalni mediji navode da je taj neplanski ispad koštao elektroenergetski sistem oko 3,6 miliona evra, jer se struja morala uvoziti. Obustava rada TE Ugljevik je pak rezultirala uvozom od oko 5,3 miliona evra.
Petrović: Za kapitalni remont TE Ugljevik potrebno je 100 miliona evra
„Prošlo je više od dvije decenije bez kapitalnih ulaganja. Neophodno je hitno riješiti pitanje eksploatacije novih ležišta i osigurati stabilnost proizvodnje. Samo za kapitalni remont Termoelektrane Ugljevik potrebno je 100 miliona evra,“ izjavio je Petrović posle sastanka ministra energetike i rudarstva Petra Đokića, članova uprava ERS-a i preduzeća Rudnik i termoelektrana (RiTe) Ugljevik i sindikata u Ugljeviku.
Bez tih ulaganja, objekti ne mogu raditi u punom kapacitetu ni osigurati stabilnost u narednih 20-30 godina, naglasio je. Petrović je ponovio da ugalj više nije kvaliteta kao što je bio te da se danas troši 30% više nego pre deset godina.
Diko Cvijetinović, direktor RiTE Ugljevik, tvrdi da će to preduzeće uspeti da obezbedi proizvodnju uglja, a samim tim i električne energije, do remonta koji je planiran da počne 1. aprila sledeće godine. On je dodao da će se period remonta iskoristiti za razvoj rudnika.
Petrović je rekao da kapitalni remont traje do šest meseci, podsetivši da u Ugljeviku nije izveden od 2017. godine. On je takođe naveo da postoji još nalazišta uglja na području opštine Ugljevik i da se za njih planira pokretanje postupaka za eksploataciju.
Dugovi prema Sloveniji i Hrvatskoj dodatno opterećuju ERS
Pored nevolja sa ugljem, TE Ugljevik trpi zbog presude arbitražnog suda u Beogradu, prema kojoj mora slovenačkom državnom Holdingu Slovenske elektrarne da plati ukupno 72,2 miliona evra i da mu do kraja radnog veka isporučuje trećinu proizvedene električne energije.
Istovremeno, hrvatska državna elektroprivreda HEP potražuje od ERS-a oko 100 miliona evra za struju koju je trebalo da joj isporučuje TE Gacko na osnovu ulaganja u njen remont osamdesetih godina prošlog veka. Taj aranžman je jednostrano prekinut sa izbijanjem rata 1992. godine i slučaj bi mogao završiti na arbitraži, mada je Petrović naveo ranije ove godine da bi se sve moglo rešiti dogovorom dve strane.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.