Ujedinjene nacije (UN) obeležavaju ovogodišnji Svetski dan okeana sa fokusom na inovativna rešenja iz celog sveta koja mogu pomoći da se na održiv način upravlja okeanima, a oni se zbog ljudskih aktivnosti součavaju sa najvećim pretnjama do sada.
Cilj ovogodišnje virtuelne konferencije UN kojom se obeležava Svetski dan okeana i koja će biti praćena aktivnostima tokom cele Svetske nedelje okeana, jeste da se predstave inovacije u sektorima poput tehnologije, upravljanja resursima, potrošačkih proizvoda, finansiranja i naučnih istraživanja i da se pokaže kako se ta inovativna rešenja mogu primeniti, kakav je njihov potencijalni efekat i koji su resursi potrebni za njihovu primenu, navodi se na sajtu UN.
Okeani su jedan od glavnih izvora kiseonika i hrane na planeti
Okeani su jedan od glavnih izvora kiseonika na planeti i hrane za milijarde ljudi. Međutim, prema podacima sa sajta theworldcounts.com, prekomerni ribolov za ljudsku ishranu bi mogao dovesti do toga da se do 2048. godine svetski okeani “isprazne” kao izvor hrane. Svetska proizvodnja morske hrane konstantno raste u poslednjih 65 godina, a rekordna godišnja proizvodnja je zabeležena 2016. godine, kada je proizvedeno 171 milion tona, što je devet puta više nego 1950. godine, navodi se na sajtu.
Oceans do so much for us. 🌊
They produce 1/2 of the 🌍’s oxygen, are home to rich biodiversity, provide food & clean energy, & are the largest carbon sink absorbing 1/3 of #CO2 produced by humans.#OurOceans need us.
Together we can take action to protect them💦#WorldOceansDay pic.twitter.com/DdSZPXGNVO— EU Climate Action (@EUClimateAction) June 8, 2020
Okeani su takođe izvor čiste energije, a i apsorbuju veliki deo CO2 koji ljudi proizvode. UN primećuje da je zdravlje svetskih okeana sve više povezano s ljudskim zdravljem, budući da se neki organizmi iz velikih dubina koriste za otkrivanje COVID-19.
Ovogodišnja tema povezana je sa predstojećom dekadom okeanografije za održivi razvoj
Ovogodišnja tema Svetskog dana okeana, “Inovacije za održivi razvoj,” posebno je važna u kontekstu predstojeće dekade okeanografije za održivi razvoj UN, od 2021. do 2030. godine, čiji je cilj jačanje međunarodne saradnje na razvoju naučnih istraživanja i inovativnih tehnologija koje mogu povezati nauku o okeanima sa potrebama društva, navodi se na sajtu UN.
Svrha Svetskog dana okeana, koji se obeležava od 2008. godine, jeste podizanje svesti o uticaju ljudkog delovanja na okeane i mobilizacija i ujedinjavanje svetskog stanovništva u naporu da se obezbedi održivo upravljanje okeanima.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.