Električna energija

Suša i niske cene struje opustošile profit EPCG

epcg susa gubitak he piva

HE Piva (foto: EPCG)

Objavljeno

12.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tokom prvog kvartala 2024. godine Elektroprivreda Crne Gore je zabeležila profit od 11,4 miliona evra što je deset puta manje nego u istom periodu prošle godine. A, polugodišnji rezultat ove godine je sto puta lošiji nego 2023.

Jedan od glavnih razloga je suša, pa se još jednom potvrdilo koliki je uticaj vremenskih prilika na poslovanje crnogorske kompanije. Istina, to se dešava i kod ostalih državnih elektroprivreda na Zapadnom Balkanu.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je saopštila da je tokom prvog kvartala 2024. godine ostvarila dobit od 11,4 miliona evra. Taj rezultat je, dodaju, najviše zahvaljujući nedostatku padavina i padu tržišnih cena električne energije, znatno ispod ostvarenog u istom periodu 2023.

U prva tri meseca prošle godine dobit je bila 114 miliona evra.

U prvih šest meseci 2024. kompanija je poslovala sa gubitkom od 3,4 miliona evra

„Kao što je poznato nezapamćena suša u najvećem dijelu ove godine zaustavila je turbine naših hidroenergetskih objekata, što je nepovoljno uticalo na saldo trgovine električnom energijom i tokom prvog kvartala tekuće godine, kada je uvezeno oko 195 GWh električne energije više nego u prva tri mjeseca minule godine, pa je ukupni poslovni rezultat smanjen, čak, 64 miliona evra“, kažu u EPCG.

Uz to, nastavljaju, u prvom kvartalu 2023. uknjižen je prihod od 32 miliona evra ostvaren na osnovu usklađivanja vrednosti imovine po osnovu procene vrednosti imovine stečene kupovinom Željezare.

Svi ovi razlozi, dodaje se u saopštenju, uticali su da u prvih šest meseci 2024. kompanija posluje sa gubitkom od 3,4 miliona evra. Inače, prema podacima sa Montenegro berze, dobit EPCG u istom periodu 2023. bila je 101,5 miliona evra.

EPCG se nada da će do kraja godine „ispeglati“ gubitak

Tokom prvog polugođa EPCG je morao da neplanirano uveze još oko 345 GW, tako da je ukupan trošak  uvoza narastao na 84,7 miliona evra.

I tokom trećeg kvartala hidrološke prilike se nisu znatnije promenile, ali se EPCG  nada da će tokom poslednjeg tromesečja konačno dočekati znatno bolju hidrološku situaciju.

Ako se to desi, uz hidroelektrane i konstantno dobar učinak Termoelektrane Pljevlja, EPCG smatra da bi trebalo da donekle „ispegla“ proizvodni i finansijski saldo, odnosno godinu završi bez gubitka.

Kompanija je na kraju 2023. imala profit od 52,2 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

12. septembar 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

12. septembar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

12. septembar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

12. septembar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW