Foto: Sungrow
Skladištenje energije ima ključnu ulogu u naporima da se sprovedu energetska tranzicija i transformacija elektroenergetskih mreža. U tom kontekstu, skup pod nazivom ESS Experience Day u Minhenu, koji je organizovala kompanija Sungrow, bio je izuzetna prilika da vodeći stručnjaci iz cele Evrope razmene mišljenja o ovoj temi, koja je ključna za ostvarivanje održive budućnosti. Ovaj događaj, koji je pratilo skoro 300 prisutnih, bavio se širokim spektrom tema relevantnih za tehnološke, poslovne i bezbednosne implikacije sistema za skladištenje energije.
Kao potvrdu posvećenosti da podrži svoje partnere i potpomogne tranziciju ka čistoj i održivoj budućnosti, Sungrow je uspešno organizovao ESS Experience Day u Minhenu 20. marta, okupivši eksperte, partnere i zainteresovane strane da analiziraju najnovija dostignuća u sistemima za skladištenje energije (ESS).
Organizacijom ovog skupa Sungrow još jednom naglašava svoju posvećenost ulozi pokretača tranzicije ka otpornijem i stabilnijem energetskom sektoru Evrope, zasnovanom na obnovljivoj energiji.
Skladištenje energije: kamen temeljac obnovljive budućnosti Evrope
Dok Evropa ubrzava svoj prelazak na obnovljivu energiju, potreba za stabilnošću i fleksibilnošću elektroenergetske mreže je veća nego ikad. Sistemi za skladištenje energije igraju ključnu ulogu u balansiranju ponude i potražnje, omogućavajući veću integraciju obnovljivih izvora energije. Cilj Evrope je da najkasnije od 2030. godine proizvodi najmanje 45% svoje energije iz obnovljivih izvora, stoji u planu Evropske komisije REPowerEU.
Međutim, zbog varijabilnosti proizvodnje iz solara i vetra neophodna su napredna rešenja za skladištenje energije kako bi se očuvala stabilnost mreže i sprečilo isključivanje kapaciteta obnovljivih izvora.
Implementacija projekata za skladištenje energije zahteva napredne tehnologije ali i snažnu saradnju između aktera i posvećenih timova stručnjaka koji obezbeđuju brzo i efikasno funkcionisanje, naglasio je na otvaranju skupa Shawn Shi, potpredsednik kompanije Sungrow i predsednik njenog ogranka u Evropi.
“Izuzetan rezultat koji je omogućio komercijalnu upotrebu projekta BW ESS Bramley od 331 MWh samo 12 dana nakon priključivanja na mrežu odražava ne samo tehničku inovativnost sistema PowerTitan 2.0, već je i pokazatelj naših izuzetnih kapaciteta za upravljanje isporukom i bliske saradnje sa našim partnerima,” naveo je on.
Veče puno korisnih analiza i sadržajnih diskusija
Skup u Minhenu poslužio je ekspertima iz ovog sektora kao platforma za razmenu znanja i stavova, uključujući i studije slučaja, dok je skoro 300 prisutnih imalo priliku da vidi praktičnu demonstraciju najnovijih savremenih baterijskih sistema za skladištenje energije sa tečnim hlađenjem kompanije Sungrow: PowerStack 200CS i PowerTitan 2.0.
Jedan od najzapaženijih događaja na skupu bila je prezentacija o politikama i trendovima u oblasti skladištenja energije u baterijama pod nazivom Policies & Trends of Battery Storage koju je održao Antonio Arruebo, tržišni analitičar u organizaciji SolarPower Europe (SPE). Prezentacija je obuhvatila i ekskluzivni uvid u preliminarne podatake iz dokumenta SPE Battery Outlook, vodećeg izveštaja o trenutnom i budućem razvoju ovog sektora, koji će zvanično biti objavljen na međunardonom sajmu industrije solarne energije Intersolar u maju ove godine.
PowerStack 200CS i PowerTitan 2.0 su najmoderniji baterijski sistemi kompanije Sungrow
Arruebo je istakao potrebu za fleksibilnošću mreže i izneo predviđanje da u Evropskoj uniji ona treba da poraste petostruko do 2030. godine. Takođe je izjavio da baterije i odziv potrošnje (eng. demand response) mogu da pokriju dve trećine potreba za fleksibilnošću.
Istovremeno, predviđa se da će se evropsko tržište baterijskih sistema za skladištenje energije (eng. battery energy storage systems – BESS) rasti 30% do 40% na godišnjem nivou kako bi do 2028. godine dostiglo 260 GWh. Scenario visokog rasta organizacije SolarPower Europe predviđa da bi ono do tada moglo da dostigne i 400 GWh.
Predstavljanje dva važna evropska projekta
Skup se bavio širokim spektrom tema vezanih za ESS i energetsku tranziciju. Agenda je obuhvatila najnovija dostignuća u tehnologiji formiranja mreže (eng. grid forming), koja je predstavio dr. Ivan Volodin, menadžer za ESS proizvode u Sungrow Europe, kao i impresivni test zapaljivosti velikih razmera za PowerTitan 2.0, koji je predstavio Yang Ye, viši menadžer tehničkog marketinga u Sungrow OSKA, a kojim se demonstriraju najnovija dostignuća u bezbednosti BESS sistema.
Fleksibilnost je ključna za rast kapaciteta obnovljive energije i borbu protiv negativnih cena i nestabilnosti cena.
Takođe, Andres Doebel, direktor za ESS za region Nemačke, Austrije i Švajcarske u Sungrow Europe, istakao je u svom govoru presudnu važnost korišćenja rešenja u okviru jednog brenda za uspešnost ESS projekta. Robert Von Vahl, direktor Sungrow EV Charging Europe, analizirao je mogućnosti koje ESS nudi za obezbeđivanje ključne uloge infrastrukture za punjenje električnih vozila (EV) u Evropi.
Na skupu su predstavljene i dve studije slučaja, koje su prikazale dva značajna ESS projekta u regionu – projekat Bramley od 100/331 MWh kompanije BW ESS u Velikoj Britaniji i projekat Vilvoorde od 200/800 MWh firme Engie u Belgiji.
Dr. James Li, direktor za ESS za Evropu kompanije Sungrow, istakao je uspešnu priču o isporuci opreme za projekat Bramley, dok je Dries Herman, tehnički menadžer projekta Vilvoorde, skrenuo pažnju na ključnu važnost fleksibilnosti za rast kapaciteta obnovljive energije i borbu protiv negativnih cena i nestabilnosti cena.
Evropa postaje ključni pokretač rasta u skladištenju energije
Glavni deo skupa zaključen je panel diskusijom u kojoj su učestvovali Starry Ce, analitičarka za ESS, Adam Zalewski, potpredsednik za strategiju i razvoj u Griffin Group Energy, Florian Diehm, direktor proizvoda i lanca snabdevanja u kompaniji Kyon Energy, Lars Lohle, komercijalni direktor kompanije Entrix, i dr. Stefan Zhao, direktor evropskog istraživačkog instituta kompanije Sungrow. Panel je doneo veoma korisnu diskusiju o izazovima i prilikama, kako sadašnjim tako i budućim, u razvoju ESS-a i energetskoj tranziciji.
Očekuje se da će tržište skladištenja energije rasti 21% godišnje do 2030. godine i dostići nivo od 137 GW/442 GWh (BloombergNEF), a Evropa postaje ključni pokretač tog rasta.
Događaji kao što je ESS Experience Day u Minhenu služe kao važne platforme za razmenu znanja i podsticanje partnerstava koja ubrzavaju primenu tehnologija za skladištenje energije. Uspeh skupa ESS Experience Day u Minhenu označava još jednu prekretnicu u misiji kompanije Sungrow da predvodi tranziciju ka obnovljivoj energiji uz pomoć pouzdanih, efikasnih i održivih tehnologija i usluga u oblasti skladištenja energije.
O kompaniji Sungrow
Sungrow, globalni lider u tehnologiji obnovljive energije, je pionir u održivim energetskim rešenjima više od 28 godina. Zaključno sa decembrom 2024. godine, Sungrow je instalirao 740 GW električnih konvertera.
Kompanija je priznata kao broj 1 u svetu po isporuci fotonaponskih invertera (S&P Global Commodity Insights) i kao kompanija u oblasti skladištenja energije u koju je najsigurnije ulagati (BloombergNEF). Njena inovativna rešenja pokreću projekte čiste energije u više od 180 zemalja, uz podršku mreže od 520 servisnih centara koji garantuju izuzetno korisničko iskustvo.
U kompaniji Sungrow, posvećeni smo izgradnji puta ka održivoj budućnosti uz najsavremeniju tehnologiju i usluge bez premca. Za više informacija, posetite www.sungrowpower.com.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.