OIE

Stanovništvo Sardinije protiv velikih projekata zelenih elektrana

sardinija

Foto: Simon from Pixabay

Objavljeno

21.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sardinija, italijansko ostrvo u Sredozemnom moru, ima velik broj sunčanih dana i jake vetrove, što ga čini idealnom lokacijom za razvoj solarnih i vetroelektrana. Ipak, veliko interesovanje investitora izazvalo je zabrinutost meštana. Regionalna vlada je uvela moratorijum na gradnju i donela nove propise kojima je mogućnost razvoja obnovljivih izvora energije ograničena.

U skladu sa ciljem Evropske unije da do 2050. godine postane ugljenično neutralna, Italija je sebi postavila cilj da do 2030. instalira 74 gigavata kapaciteta za proizvodnju zelene električne energije više nego što je imala 2021. godine. Ipak, iako svi regioni moraju dati svoj doprinos, trenutno je sva pažnja posvećena Sardiniji. Ovo ostrvo ima u proseku 296 sunčanih dana i jake vetrove, što ga čini svojevrsnim Eldoradom za razvoj obnovljivih izvora energije.

Stanovništvo ostrva nije oduševljeno navalom investitora. Nepoznati počinioci su čak pokušali da sruše jednu vetroturbinu. Građane plaše obnovljivi izvori energije i zabrinuti su da će zbog promene pejzaža izgubiti svoj identitet. Sa druge strane, posledice klimatskih promena, pre svega suše i požari, već menjaju pejzaž ostrva.

Sardinija se još oslanja na ugalj. Prema podacima Italijanskog instituta za istraživanje i zaštitu životne sredine (ISPRA), ta regija ima najveće emisije gasova sa efektom staklene bašte po stanovniku u Italiji. Najveći deo električne energije 2022. godine, čak 74 odsto, proizveden je sagorevanjem biomase i fosilnih goriva, a najviše uglja.

Sardinija treba do kraja decenije da instalira još 6,2 gigavata iz obnovljivih izvora

Da bi ispunila svoje klimatske ciljeve, Italija je odlučila da pozatvara termoelektrane na ugalj. Obe koje su na Sardiniji će biti isključene najkasnije 2028. godine. Takođe, to ostrvo pre kraja decenije treba da instalira još 6,2 gigavata iz obnovljivih izvora, pored postojećih 2.78 gigavata.

Do pre nekoliko meseci, Sardiniji su nedostajale jasne nacionalne smernice o tome gde i kako se mogu graditi zelene elektrane. Ova pravna praznina omogućila je velikim kompanijama da podnesu ogroman broj zahteva za dozvole za projekte. Italijanska kompanija za elektroprenos Terna saopštila je da je primila 804 zahteva na Sardiniji za priključivanje na mrežu planiranih elektrana tog tipa, ukupno oko 54 gigavata. Samo 0,4 gigavata je odobreno.

Predsednica regiona Alesandra Tode je zbog, kako je rekla, „invazije“ obnovljivih, u julu uvela osamnaestomesečni moratorijum na nove projekte uključujući one koji su odobreni, ali nisu započeti.

U septembru je predstavila novi pravni okvir za projekte obnovljivih izvora energije, na putu da do kraja godine stupi na snagu. Uvela bi se stroga ograničenja za lokacije na kojima je gradnja dozvoljena. Stručnjaci tvrde da će zbog nove regulative 99 odsto ostrva biti van domašaja investitora u ovom sektoru.

Međutim, ti propisi nisu zadovoljili građane. Prošlog meseca su protestovali ispred regionalnog parlamenta u Kaljariju, zahtevajući da se obnovljivi izvori ograniče na krovove i lokalne energetske projekte.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

21. novembar 2024. - Za unapređenje energetske efikasnosti objekata od javnog značaja u Srbiji izdvojeno je 571,3 miliona dinara

srbija struja uvoz rast izvestaj aers

Srbija u 2024. povećala uvoz struje 15 odsto

21. novembar 2024. - Potrošnja je bila veća 2,7 odsto, a proizvodnja 6,7 odsto manja u  odnosu na 2023, piše u izveštaju Agencije za energetiku Republike Srbije

Toplotni talas evropsku elektroenergetsku mrezu sistemi za skladistenje energije profitirali

Toplotni talas pritisnuo evropsku elektroenergetsku mrežu, a sistemi za skladištenje energije profitirali

21. novembar 2024. - Rekordna proizvodnja iz solara i skladištenje energije doprineli su očuvanju stabilnosti u Evropi dok je trajao toplotni talas, ocenjuje Ember

Crna Gora usvojila kvotu maksimalnu cenu aukciju solarne elektrane

Crna Gora usvojila kvotu, maksimalnu cenu za aukciju za solarne elektrane

21. novembar 2024. - Ponuđači će na aukciji za električnu energiju iz solarnih elektrana u Crnoj Gori moći da dobiju državne podsticaje za ukupno 250 megavata