OIE

Srpsko-albanski konzorcijum gradiće hidroelektrane

srpsko-albanski konzorcijum gradnja hidroelektrana

Foto: Pixabay

Objavljeno

10.11.2016.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.11.2016.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srpsko-albanski konzorcijum gradiće hidroelektranu u Albaniji, a zatim i objekte ove vrste širom sveta.

Ovo je rezultat dogovora koji su postigli premijeri Srbije i Albanije Aleksandar Vučić i Edi Rama, a zajedničko preduzeće bi trebalo da bude registrovano do kraja ove nedelje. Prema pisanju beogradskog dnevnog lista Blic koji se poziva na neimenovani izvor u Vladi Srbije, konzorcijum koji će graditi brane i hidroelektrane širom sveta činiće beogradsko preduzeće Hidrotehnika-Hidroenergetika i Albanska nacionalna elektroprivredna korporacija (KEŠ).

Balkan Green Energy News nije uspeo da dobije zvaničnu potvrdu informacije da su svi papiri za registraciju prvog srpsko-albanskog konzorcijuma spremni i da bi ono trebalo da bude osnovano ove nedelje. Kako nezvanično saznajemo u preduzeću Hidrotehnika-Hidroenergetika, direktor ove kompanije Radovan Draškić prošle nedelje je imao sastanke u vezi sa ovom temom.

Ovo nije prvi put da se pominje saradnja firme Hidrotehnika-Hidroenergetika sa albanskim kompanijama. Mediji su 2014. godine pisali o formiranju zajedničkog preduzeća sa albanskom kompanijom „Arena Invest“ koje bi radilo na igradnji brana i drugih objekata hidroenergetskog sistema, po kojima je srpska firma poznata. Budući da Albanija ima veliki hidropotencijal, ulazak na njeno tržište bio bi šansa za srpske građevince, tvrdili su tada predstavnici domaćeg preduzeća sa 70 odsto kapitala u vlasništvu države.

Strateško povezivanje ili politika

Da li zaista postoji prostor za stratešku saradnju i povezivanje srpskih i albanskih kompanija ili je ovo deo političke priče o integraciji Balkana, pokazaće vreme. Podsetimo da je sredinom oktobra u Nišu održan Poslovni forum Srbija-Albanija koji je okupio oko 300 privrednika iz obe zemlje. Nekoliko dana kasnije srpska Ezo grupa i albanski privatnik Aleksandar Biberaj potpisali su Memorandum o osnivanju zajedničke srpsko-albanske kompanije u oblasti upravljanja opasnim industrijskim otpadom i reciklaže naftnog taloga.

Prema podacima dostupnim na sajtu Privredne komore Srbije, Albanija spada u grupu srednje značajnih zemalja kada je reč o robnoj razmeni u izvozu Srbije. Po vrednosti izvoza, Albanija se 2013. godine našla na 24. mestu među 172 zemlje u koje je Srbija plasirala svoje proizvode.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

10. novembar 2016. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

10. novembar 2016. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

10. novembar 2016. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

10. novembar 2016. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u