Električna energija

Srbija sprema sporazum o nuklearnoj energiji, vodoniku s južnokorejskim KHNP-om

Srbija sporazum nuklearnoj energiji vodoniku juznokorejskim KHNP

Foto: Milan Rajić / Ministarstvo rudarstva i energetike

Objavljeno

20.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon kontakata sa Rusijom, Slovenijom i Kinom u domenu nuklearne energije i otpočinjanja saradnje sa Francuskom, Srbija očekuje potpisivanje sporazuma s južnokorejskom elektroprivredom KHNP, koji bi obuhvatio i vodonik. Između ostalog, moguće su zajedničke aktivnosti vezane za male modularne reaktore.

Poput mnogih država na Balkanu, u Evropi i šire koje žele da izgrade svoje prve ili dodatne nuklearne elektrane, Srbija razmatra mogućnost takvih projekata. Pomoćnik ministarke rudarstva i energetike za elektroenergetiku Radoš Popadić boravio je u radnoj poseti najvećem kompleksu nuklearnih elektrana na svetu. Nalazi se u gradu Ulsanu u Južnoj Koreji i u vlasništvu je državne kompanije Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP).

Ovaj zvaničnik se upoznao sa tamošnjim tehnološkim i bezbednosnim standardima, navedeno je u objavi.

Uskoro se očekuje finalizacija sporazuma sa KHNP-om o razmeni znanja i iskustava na polju nuklearne energije i vodonika, otkrio je Popadić

„Ministarstvo rudarstva i energetike je već izvesno vreme u kontaktu sa predstavnicima kompanije KHNP i uskoro očekujemo finalizaciju sporazuma sa prestižnom južnokorejskom kompanijom KHNP, u vezi sa razmenom znanja i iskustava u oblasti nuklearne energije i vodonika, imajući u vidu da upravo nuklearnu energiju vidimo kao jedno od ključnih rešenja za sigurnu, stabilnu i niskougljeničnu energetsku budućnost Srbije. Vodonik je energent budućnosti čija upotreba je predviđena i našim strateškim dokumentima i važno je da razmenjujemo znanja o primeni ove tehnologije“, izjavio je Popadić.

Pomoćnik ministarke Dubravke Đedović Handanović naveo je da korejske kompanije imaju dokazane rezultate u izgradnji nuklearnih postrojenja van granica svoje zemlje. Pomenuo je projekat Barakah u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kojeg sprovodi KHNP-ova matična korporacija Korea Electric Power Corp. (KEPCO). Inače, u septembru je u redovni rad pušten prvi od četiri reaktora.

Ministarstvo je napomenulo da je Popadić sa domaćinima razgovarao i o mogućnosti saradnje vezane za projekte malih modularnih reaktora (SMR).

Srbija je u novembru usvojila izmene Zakona o energetici, kojima je ukinuta zabrana gradnje nuklearki, uvedena 1989. godine.

Nuklearke su među rešenjima za stabilnost cena, mreže, bezbednost snabdevanja

Učesnici na tržištima energenata uglavnom očekuju snažan rast potražnje za strujom, zahvaljujući elektrifikaciji saobraćaja i grejanja i hlađenja te za buduće data centre i potrebe veštačke inteligencije.

Ostali važni faktori koji idu u prilog nuklearkama su obezbeđivanje pristupačnih cena, bezbednost snabdevanja energentima i neophodnost nadomešćivanja izvora bazne energije. Naime, u Evropi se termoelektrane na ugalj masovno gase, a dugoročni status fosilnog gasa je i dalje neizvestan.

Za to vreme, nezadrživo rastu kapaciteti vetroelektrana i fotonaponskih postrojenja – njihov rad zavisi od meteoroloških uslova i česte su nepredviđene varijacije. Baterije i druga rešenja za balansiranje i fleksibilnost ublažavaju te poremećaje u elektroenergetskoj mreži, ali njihova ekspanzija zaostaje u tempu.

Srbija radi na programu mirnodopske primene nuklearne energije

Predsednik Aleksandar Vučić se 2021. sastao sa Aleksejem Lihačovim, generalnim direktorom ruske Državne korporacije za atomsku energiju Rosatom. Razgovarali su o mogućnosti izgradnje nuklearne elektrane.

Lihačov je i u februaru ove godine posetio Srbiju. Ponudio je pomoć u projektima, objavio je Rosatom nakon njegovog sastanka sa Vučićem i drugim zvaničnicima. „Ono što već danas možemo da ponudimo je niže od trenutnih cena, a dugoročno će biti još privlačnije“, izjavio je generalni direktor.

Prošle godine je uspostavljena saradnja sa francuskom državnom elektroprivredom EDF. Ta kompanija i Egis Industries su zatim dobile posao izrade preliminarne tehničke studije o mogućnosti mirnodopske primene nuklearne energije.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je u februaru razgovarala s ambasadorom Slovenije Damjanom Bergantom o mogućnostima saradnje. Narednog meseca je javno preduzeće Nuklearni objekti Srbije potpisalo memorandum o razumevanju sa Kineskim institutom za atomsku energiju (China Institute of Atomic Energy – CIAE).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

20. jun 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

20. jun 2025. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

20. jun 2025. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

20. jun 2025. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici