Voda

Srbija prerađuje 10 odsto otpadnih voda, sedam puta manje nego EU

Srbija preradjuje 10 odsto otpadnih voda, sedam puta manje nego EU

Slika: ekologija.gov.rs

Objavljeno

22.03.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.03.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija ne raspolaže velikim zalihama pijaće vode i zato voda, kao resurs od strateškog značaja, mora imati i odgovarajući tretman – od uspostavljanja potrebne infrastrukture do izgradnje savremenih sistema za preradu otpadnih voda, rečeno je na današnjem seminaru o primeni direktiva Evropske unije o upravljanju vodama.

Drugi po redu seminar o primeni dirketivima EU na ovu temu, na Svetski dan voda, održan je u Beogradu, u u okviru projekta Dalja implementacija Strategije za aproksimaciju u oblasti životne sredine (EAS), koji finansira Evropska unija, u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine i Udruženjem za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo.

Kao jedan od svojih prioritetnih zadataka u oblasti voda, Ministarstvo zaštite životne sredine navodi zaštitu površinskih voda koje su sve ugroženije zbog klimatskih promena ali i neodgovornog ponašanja ljudi u Srbiji, kao i u celom svetu.

Izvorišta i zalihe pijaće vode strateški su resurs svake države, a Srbija nema velikih zaliha. I ono što ima  neracionalno se koristi, po oceni mininstra Trivana, pa se najveći deo stanovništva snabdeva iz podzemnih izvora. Zbog toga je neohodno pre svega uspostaviti neophodnu infrastrukturu.

U Srbiji se prerađuje oko 10 posto otpadnih voda, odnosno sedam puta manje nego u zemljama Evropske unije. Od nekoliko desetina sistema za preradu otpadnih voda koji trenutno postoje u Srbiji, možda tek pet funkcioniše na zadovoljavajući način. Srbiji je potrebno 300 sistema za prečišćavanje vode, naveo je ministar, što je investicija od 4 do 5 milijardi evra.

Upravljanje vodama u Srbiji predstavlja najveći izazov u okviru postupka pridruživanja Evropskoj uniji, po oceni Filipa Radovića, direktora Agencije za zaštitu životne sredine. Ali istovremeno je i šansa za bolji kvalitet voda, zdraviju životnu sredinu i razvoj.

Neke aktivnosti, dodao je, već su počele: u Vojvodini, gde je voda najlsabijeg kvaliteta, počelo je sanacijama na lokalu, radi se na postrojenjima za preradu otpadnih voda i u Leskovcu i Kraljevu, a sprema se dokumentacija za Novi Sad i Niš.

Kako je ministarstvo saopštilo, u pripremi su specifični planovi za implementaciju direktiva u oblasti voda kako bi planirane mere bile u skladu sa planiranim troškovima za postizanje ciljeva. Ovi planovi su i osnov za dalje smernice za usklađivanje strateškog i pravnog osnova Srbije sa pravnim propisima Evropske unije, koji su obimni, zahtevni, kompleksni i skupi za implementaciju, ali i neophodni za zaštitu životne sredine i kvaliteta voda, kao i očuvanje zdravlja građana Srbije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vodonik

Četiri naučnika iz eks-Jugoslavije poručila: Podržati istraživanja vodonika primenljiva u praksi

22. mart 2018. - Tim naučnika iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine radi na projektu proizvodnje vodonika elektrolizom morske vode.

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

22. mart 2018. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju

Krivicna prijava Zijin Copper zagadivanja zagadjivanja zivotne sredine

Krivična prijava protiv kompanije Zijin Copper zbog zagađivanja životne sredine

22. mart 2018. - Deset stanovnika Krivelja, Bora i Slatine je s RERI-jem podnelo krivičnu prijavu protiv kompanije Zijin Copper

Dan Dunava 2025 Nas Dunav nasa buducnost

Dan Dunava 2025: Naš Dunav, naša budućnost

22. mart 2018. - Od 2004. se svakog 29. juna obeležava Dan Dunava, a ovogodišnji slogan je Naš Dunav, naša budućnost