Životna sredina

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Foto: Peter H from Pixabay

Objavljeno

06.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put je sadržao prilog Zeleni budžet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelena projekta koje bi sledeće godine trebalo da sprovedu ministarstva zaštite životne sredine, poljoprivrede, građevinarstva i energetike. Više od polovine planiranog novca biće iskorišćeno za pruge.

Ukupan iznos koji je planiran za 64 zelena projekta u Zelenom budžetu Srbije za 2025. godine je 118,5 milijardi dinara ili milijardu evra. Poređenje sa prethodnom godinom nije moguće, s obzriom da je ovo prvi puta da postoji prilog Zeleni budžet u okviru Predloga zakona. Inače, Narodna skupština je nedavno usvojila Zakon o budžetu.

U Ministarstvu finansija, koje je pripremilo Zakon, kažu za Balkan Green Energy News da prilog Zeleni budžet sadrži informacije o planiranju i nameni sredstava koja su usmerena na projekte i aktivnosti koji doprinose zaštiti životne sredine.

Zeleni budžet sada predstavlja obavezni deo budžetske dokumentacije jer je tako propisano poslednjim izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu. Obeležavanje zelenog budžeta za 2025. sprovedeno je, kako kažu u Ministarstvu, u skladu sa Mapom puta uvođenja označavanja zelenih projekata i Metodologijom za označavanje zelenih projekata.

U budžetu za 2025. četiri ministarstva označila su svoje programe i projekte kao zelene

Cilj zelenog obeležavanja je da obezbedi bolju alokaciju resursa i podstakne realizaciju projekata koji doprinose zaštiti životne sredine, energetskoj efikasnosti, smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, obnovljivim izvorima energije, održivom upravljanju otpadom i vodnim resursima, kao i poboljšanju kvaliteta života građana, objašnjavaju u Ministarstvu finansija.

Prilikom odlučivanja o izboru zelenih projekata u okviru budžeta za 2025, osnovna logika, kako se navodi u prilogu Zeleni budžet, „bazirala se na principu šta bi se desilo da navedeni projekat ne postoji u budžetu za 2025, da li bi situacija u oblasti životne sredine bila povoljnija ili ne“.

U budžetu za 2025. ukupno je četiri ministarstva označilo svoje programske aktivnosti i projekte kao zelene. Najveći broj zeleno označenih projekata i programskih aktivnosti je vezan za ublažavanje klimatskih promena kao primarni cilj zaštite životne sredine, navodi se u Zeleni budzet.

srbija zeleni budzet 2025 projekti klimatske promene
Zeleni budžet Srbije

Za pruge namenjeno skoro 62 milijardi dinara

Od ukupnog iznosa od 118,5 milijardi dinara čak 61,8 milijardi dinara (528,4 miliona evra) namenjeno je za gradnju ili rekonstrukciju železničkih pruga i metroa u Beogradu. Reč je o šest projekata, koji, kako se dodaje, ublažavaju klimatske promene.

Železnički saobraćaj doprinosi zaštiti životne sredine, smanjenju emisija CO2 povećanjem obima železničkog saobraćaja u odnosu na drumski, povećanju energetske efikasnosti, navodi se u spisku projekata Zelenog budžeta.

Najvredniji projekti Zelenog budžeta su:

  • 18 milijardi – projekat mađarsko-srpske železnice
  • 18 milijardi – izgradnja pruge između Zemun polja i Nacionalnog stadiona
  • 13 milijardi – rekonstrukcija železničke pruge Niš-Dimitrovgrad
  • 11,5 milijardi – beogradski metro
  • 10 milijardi – kanalizacija i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada
  • 7,2 milijarde – odbrana od poplava
  • 5 milijardi – Centralni kanalizacioni sistem Grada Beograda.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

6. decembar 2024. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

6. decembar 2024. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

6. decembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

6. decembar 2024. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi