OIE

Srbija objavila lokacije projekata solarnih elektrana od ukupno 1 GW sa baterijama

Srbija lokacije projekata solarnih elektrana 1 GW baterijama

Foto: Freepik

Objavljeno

23.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije je usvojila odluku da se izradi prostorni plan posebne namene za grupu solarnih elektrana, čiji će ukupni kapacitet priključaka iznositi jedan gigavat. Uključivaće baterijske sisteme za skladištenje energije zbirne operativne snage barem 200 megavata. Hyundai Engineering i UGT Renewables su izabrani za strateškog partnera na projektu. Taj konzorcijum treba da instalira pogone i preda ih Elektroprivredi Srbije (EPS).

Vlada Srbije je imenovala Agenciju za prostorno planiranje i urbanizam za nosioca izrade prostornog plana posebne namene za projekat izgradnje šest solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemom za skladištenje električne energije. Sredstva za dokumentaciju obezbeđuje EPS.

Konzorcijum Hyundai Engineering – UGT Renewables (UGTR) je prošle godine izabran za strateškog partnera za grupu fotonaponskih postrojenja ukupne nazivne snage 1,2 gigavata odnosno jednog gigavata u kapacitetu priključka na mrežu. Projekat uključuje baterije operativne snage barem 200 megavata, a moraju da uskladište najmanje 400 megavat-sati energije. Ministarstvo rudarstva i energetike je u aprilu objavilo da je nacrt komercijalnog ugovora bio pri kraju.

Fotonaponska postrojenja će biti izgrađena na teritorijama dva grada, četiri opštine

Prostorni plan će obuhvatiti parcele na teritorijama grada Zaječara i grada Leskovca kao i četiri opštine.

Lokacije u Zaječaru su kod naselja Metriš i Salaš (Salaš Varoš i Salaš selo). Područje treba da obuhvati i zemljište u katastarskim opštinama Sikole I, Brestovac, Jasenica, Karbulovo i Trnjane dalje na severoistok, u opštini Negotin.

Deo u Leskovcu čine lokacije kod sela Svirce, Vlase, Gornje Trnjane, Kukulovce, Šišince, Gornja Jajina, Veliko Trnjane, Rudare, Mrštane i Badince. Naslanja se na područje u susednom Lebanu: Bošnjace, Đenovac, Pertate, Togočevce i Cekavica.

Dalje, prostorni plan posebne namene potreban je za lokacije kod sela Srpska Kuća, Karadnik i Rakovac kod Bujanovca. Preostale parcele su u opštini Odžaci u istoimenoj katastarskoj opštini i kod naselja Bački Gračac, Lalić i Ratkovo.

Rok za izradu dokumentacije je osam meseci

Fotonaponski sistemi su zamišljeni sa solarnim trakerima, osovinama koje se rotiraju tako da paneli na njima prate kretanje sunca, navela je vlada. U odluci stoji i da je prostorni plan specijalne namene uslov za dobijanje lokacijskih uslova. Rok za izradu dokumentacije, uključujući studiju o zaštiti nepokretnih kulturnih dobara, iznosi osam meseci.

Po uslovima za zasnivanje strateškog partnerstva, konzorcijum ima zadatak da pronađe lokacije i izradi prostornoplansku dokumentaciju i neophodne studije. Strateški partner treba da izgradi solarne elektrane sa skladišnim sistemima do 1. juna 2028 i kasnije ih preda EPS-u.

Hyundai Engineering je jedna od kompanija koje čine južnokorejski Hyundai Motor Group. U partnerstvu sa UGTR-om, čije je sedište u Majamiju na Floridi, u Jugoistočnoj Evropi je aktivan i u Crnoj Gori.

Konzorcijum Hyundai Engineering – UGT Renewables je ove godine bio sponzor Beogradskog energetskog foruma, kojeg organizuje Balkan Green Energy News.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

enna grupa hrvatska investicije energetika solar geotermal bostjan napast

ENNA grupa će investirati 700 miliona evra u energetiku

23. septembar 2024. - Hrvatska kompanija ENNA grupa planira da u periodu od 2030. do 2035. godine ukupno investira više od milijardu evra

alfi ivicom hrvatska solar aleksinac

Alfi postaje suvlasnik dva projekta solarnih elektrana u Hrvatskoj

23. septembar 2024. - Slovenački fond Alfi Renewables postaće suvlasnik dva projekta solarnih elektrana u Hrvatskoj, koji su u vlasništvu Ivicom grupe

Masdar Taaleri Čibuk 2 vetroelektrana Srbija CfD

Masdar, Taaleri ugovorili finansiranje projekta vetroelektrane Čibuk 2 u Srbiji

23. septembar 2024. - Masdar Taaleri Generation je s bankama UniCredit i Erste zaključio ugovore o finansiranju vetroparka Čibuk 2 od 154 megavata

Srbija lokacije projekata solarnih elektrana 1 GW baterijama

Srbija objavila lokacije projekata solarnih elektrana od ukupno 1 GW sa baterijama

23. septembar 2024. - Vlada Srbije je naložila izradu prostornog plana posebne namene za grupu solarnih elektrana ukupnog kapaciteta priključaka od jednog gigavata, sa baterijama