Klimatske promene

Srbija i BiH deo globalne studije o psihološkim aspektima klimatskih promena

Ucestvuj u globalnoj studiji o klimatskim promenama

Foto: Freepik

Objavljeno

08.08.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.08.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru projekta Junior Researcher Programme, koji okuplja mlade istraživače iz celog sveta, sprovodi se globalna studija o psihološkim aspektima klimatskih promena. Istraživanje obuhvata i Srbiju i Bosnu i Hercegovinu – što je posebno značajno, imajući u vidu da zemlje iz regiona često ostaju izostavljene iz međunarodnih naučnih analiza.

Junior Researcher Programme je međunarodna inicijativa namenjena studentima i mladim istraživačima koji kroz mentorstvo, saradnju sa prestižnim univerzitetima i višemesečni timski rad razvijaju i sprovode empirijska istraživanja u oblasti psihologije i srodnih društvenih nauka. Program se organizuje u saradnji sa univerzitetima poput Univerziteta u Kembridžu.

Jedan od ovogodišnjih istraživačkih timova okuplja učesnike iz 26 zemalja, među kojima su Marija Bajčetić i Rade Milaković. Oni rade na studiji o psihološkim aspektima klimatskih promena, u saradnji sa istraživačima sa Univerziteta Kolumbija.

Koje emocije vam klimatske promene pobuđuju?

Cilj istraživanja je da se ispita kako ljudi iz različitih delova sveta doživljavaju klimatske promene – koje emocije im pobuđuju i kakve stavove imaju o tom procesu. Planirano je prikupljanje više od 10.000 odgovora putem anketnog upitnika.

Istraživanje vodi Lila Mate-Kovač, vanredna profesorka psihologije na državnom Univerzitetu Lorand Etvoš (ELTE) u Budimpešti. Rezultati će biti javni, a biće objavljeni uz poštovanje potpune anonimnosti učesnika. Koristiće se u naučnim publikacijama, na konferencijama, kao i u daljim istraživanjima iz ove oblasti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Promene energetske politike u SAD će samo marginalno uticati na globalnu energetsku tranziciju

8. avgust 2025. - Izveštaj o energetskoj tranziciji DNV-a predviđa prelazak sa današnjeg odnosa fosilnih/nefosilnih goriva od 80/20 odsto na 50/50 do 2050.

svet gradovi prestonice ekstremne vrucine izvestaj iied manila

Broj dana sa ekstremnim vrućinama povećao se 50 odsto za 31 godinu

8. avgust 2025. - Novi izveštaj Međunarodnog instituta za životnu sredinu i razvoj otkriva povećanje ekstremnih vrućina u glavnim svetskim urbanim centrima

slovenija klimatske promene investicije odrziva mobilnost

Slovenija će najviše para iz Klimatskog fonda potrošiti na održivu mobilnost – 375 miliona evra

8. avgust 2025. - Slovenija će u periodu 2025-2028. godina iz Klimatskog fonda potrošiti 835 miliona evra na ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama

eu Izvestaj Evropska zivotna sredina 2025

Izveštaj Evropska životna sredina 2025: Stanje je loše

8. avgust 2025. - Evropska životna sredina 2025 je najsveobuhvatnija analiza trenutnog stanja i prognoza za životnu sredinu zasnovana na podacima iz 38 zemalja