Električna energija

Srbija gradi dalekovode dužine 170 kilometara do Mađarske

panonski koridor prenos struje srbija madjarska

Foto: Google Maps

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektromreža Srbije namerava da izgradi tri dalekovoda u okviru planiranog Panonskog koridora, koji bi trebalo da duplira kapacitet prenosa električne energije između Mađarske i Srbije.

Projekat Panonski koridor za prenos električne energije obuhvata dalekovod Subotica – Mađarska, Sombor – Novi Sad i Sremska Mitrovica – Beograd, navodi se u javnom pozivu Elektromreže Srbije za izradu Prostornog plana područja posebne namene (PPPPN) za projekat Panonski koridor.

Ukupna dužina tri dalekovoda je 168 kilometara.

Novi dalekovod 2×400 kV od trafostanice (TS) Subotica 3 do granice Srbije i Mađarske podrazumeva i rekonstrukciju i proširenje razvodnog postrojenja 400 kV u TS Subotica 3. Dužina dalekovoda je 28 kilometara.

Najduži dalekovod će se prostirati na 80 kilometara

Najduži će biti dalekovod 2×400 kV od TS Sombor 3 do TS Novi Sad 3, ukupno 80 kilometara, a njegova gradnja uključuje i dogradnju TS Sombor 3 i TS Novi Sad 3.

Treći dalekovod 2×400 kV od TS Sremska Mitrovica 2 do TS Beograd 50 imaće dužinu od 60 kilometara i podrazumeva dogradnju obe trafostanice, navodi se u javnom pozivu.

EMS je ranije saopštio da je Panonski koridor odgovor na potrebu za povećanjem prekograničnog kapaciteta za prenos električne energije na granici između Srbije i Mađarske.

Srbija i Mađarska nastavljaju saradnju u energetici spajanjem svojih berzi električne energije

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je izjavila da Mađarska i Srbija zajednički grade Panonski koridor čijom izgradnjom će se udvostručiti kapaciteti za prenos električne energije između dve zemlje. Investicija u Panonski koridor vredna je oko 100 miliona evra i cilj je da s završi u naredne četiri godine, rekla je Đedović Handanović.

U sklopu jačanja saradnje dve zemlje u energetici danas je kompanija ADEX Group dovršila integraciju s mađarskom berzom struje Hungarian Power Exchange (HUPX), postavši njen jedini akcionar. HUPX se tako pridružio slovenačkoj berzi BSP i srpskoj berzi SEEPEX, čime je stvoren regionalni centar za Centralnu, Istočnu i Jugoistočnu Evropu.

Intenzivnija saradnja Mađarske i Srbije u sektoru energetike započela je 2022. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

Elektroprivreda Srbije želi da spaljuje otpad u TE Nikola Tesla A

10. decembar 2024. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

10. decembar 2024. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju

Albanija Italija UAE interkonektor ispod Jadranskog mora

Albanija, Italija, UAE će postaviti interkonektor ispod Jadranskog mora

10. decembar 2024. - Albanija, Italija i UAE su postigli sporazum o instaliranju podvodne elektroenergetske veze između Valone i Apulije u roku od tri godine

energetska zajednica oporezivanje co2 procena uticaja modeli

EU predložila članicama Energetske zajednice četiri modela za oporezivanje CO2

10. decembar 2024. - Evorpska komisija je predstavila Procenu uticaja uspostavljanja sistema za trgovanje emisijama u Energetskoj zajednici na Ministarskom savetu