Električna energija

Srbija gradi dalekovode dužine 170 kilometara do Mađarske

panonski koridor prenos struje srbija madjarska

Foto: Google Maps

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektromreža Srbije namerava da izgradi tri dalekovoda u okviru planiranog Panonskog koridora, koji bi trebalo da duplira kapacitet prenosa električne energije između Mađarske i Srbije.

Projekat Panonski koridor za prenos električne energije obuhvata dalekovod Subotica – Mađarska, Sombor – Novi Sad i Sremska Mitrovica – Beograd, navodi se u javnom pozivu Elektromreže Srbije za izradu Prostornog plana područja posebne namene (PPPPN) za projekat Panonski koridor.

Ukupna dužina tri dalekovoda je 168 kilometara.

Novi dalekovod 2×400 kV od trafostanice (TS) Subotica 3 do granice Srbije i Mađarske podrazumeva i rekonstrukciju i proširenje razvodnog postrojenja 400 kV u TS Subotica 3. Dužina dalekovoda je 28 kilometara.

Najduži dalekovod će se prostirati na 80 kilometara

Najduži će biti dalekovod 2×400 kV od TS Sombor 3 do TS Novi Sad 3, ukupno 80 kilometara, a njegova gradnja uključuje i dogradnju TS Sombor 3 i TS Novi Sad 3.

Treći dalekovod 2×400 kV od TS Sremska Mitrovica 2 do TS Beograd 50 imaće dužinu od 60 kilometara i podrazumeva dogradnju obe trafostanice, navodi se u javnom pozivu.

EMS je ranije saopštio da je Panonski koridor odgovor na potrebu za povećanjem prekograničnog kapaciteta za prenos električne energije na granici između Srbije i Mađarske.

Srbija i Mađarska nastavljaju saradnju u energetici spajanjem svojih berzi električne energije

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je izjavila da Mađarska i Srbija zajednički grade Panonski koridor čijom izgradnjom će se udvostručiti kapaciteti za prenos električne energije između dve zemlje. Investicija u Panonski koridor vredna je oko 100 miliona evra i cilj je da s završi u naredne četiri godine, rekla je Đedović Handanović.

U sklopu jačanja saradnje dve zemlje u energetici danas je kompanija ADEX Group dovršila integraciju s mađarskom berzom struje Hungarian Power Exchange (HUPX), postavši njen jedini akcionar. HUPX se tako pridružio slovenačkoj berzi BSP i srpskoj berzi SEEPEX, čime je stvoren regionalni centar za Centralnu, Istočnu i Jugoistočnu Evropu.

Intenzivnija saradnja Mađarske i Srbije u sektoru energetike započela je 2022. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

10. decembar 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

10. decembar 2024. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

10. decembar 2024. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

10. decembar 2024. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti