Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dodeliće 30 miliona evra za šest projekata procene geotermalnog potencijala za korišćenje toplotne energije u sistemima daljinskog grejanja i poljoprivrednoj proizvodnji.
Sredstva dolaze iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. godina u okviru programa za podsticanje energetske efikasnosti, grejanja i obnovljivih izvora energije za dekarbonizaciju energetskog sektora.
Finansiraće se istraživanje geotermalnog potencijala za šest projekata, odnosno na šest područja koja se nalaze u Panonskom delu Hrvatske, navodi se u javnom pozivu koji je objavilo Ministarstvo.
Ciljaju se ležišta u blizini sistema za daljinsko grejanje i poljoprivredne proizvodnje
Procena geotermalnog potencijala uključivaće i procenu geotermalnih ležišta gde ne postoji dovoljno podataka da se taj potencijal može sa sigurnošću potvrditi. To se posebno odnosi na područja blizu postojećih sistema daljinskog grejanja ili poljoprivrednih zona, a gde postoji potreba za toplotnom energijom.
Geološko-geofizičkom studijom za projekte snimanja geofizičkih podataka analiziraće se devet lokacija, od kojih će se na osnovu studije odabrati šest prostora na kojima bi se nastavilo s istražnim radovima.
Namera je da se izrade dve geotermalne bušotine
Nakon procene geotermalnog potencijala na osnovu geofizičkih snimanja te geološko-geofizičkih studija, izdvojiće se dva najperspektivnija područja kako bi se na svakom od njih, izradila po jedna istražna geotermalna bušotina, navodi se u pozivu.
Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala sprovodi se na području Zagrebačke, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, i Sisačkomoslavačke županije i obuhvata lokalitete Velika Gorica, Zaprešić, Osijek, Vukovar, Vinkovci i Sisak.
Celu proceduru sprovodi Agencija za ugljikovodike (AZU), a prijave se mogu dostaviti od 5. do 25. maja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.