Seoska domaćinstva u Bosni i Hercegovini koja u katunima pružaju turističke usluge moći će da obogate svoju ponudu instaliranjem solarnih panela za proizvodnju električne energije.
Vlasnici ovih karakterističnih seoskih koliba na lokalitetima Prokoško jezero, Vrtača, Golica, Gvožđanske staje i Otigošćanske staje imaju rok do 15. septembra da konkurišu za dobijanje solarnih panela u okviru projekta „Katunski putevi Crne Gore i Bosne i Hercegovine“ koji finansira Evropska unija, u okviru IPA programa prekogranične saradnje BiH i Crne Gore, koje je pre nekoliko godina pokrenula projekat Solarni katuni.
Biće podeljeno 30 fotonaponskih sistema
Projekat za solarne katune, vredan 466.530 evra, ima za cilj unapređenje kvaliteta i diversifikaciju turističke ponude bazirane na prirodnom i kulturnom nasleđu prekograničnog područja BiH i Crne Gore, navodi se u javnom pozivu.
Ukupno 30 seoskih domaćinstava dobiće solarne sisteme kako bi unapredili uslove za život, poljoprivrednu proizvodnju i pružanje turističkih usluga u katunima. Konkuriše se za dve vrste solarnih sistema:
- Solarni sistemi manje snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV) – 15 sistema
- Solarni sistemi veće snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV i frižider) – 15 sistema.
Solarni sistemi namenjeni su onima koji leti borave u katunima i pružaju turističke usluge
Namera je da podršku prvenstveno dobiju članovi porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, koji borave u katunima tokom letnjeg perioda i pružaju usluge u oblasti turizma.
Cilj je da se kroz ovu podršku stvori mogućnost da turisti u katunima mogu prespavati, da se kod njih mogu pripremati i služiti tradicionalni obroci, ali i da mogu pružati i druge usluge, kao što su jahanje konja, vođenje gostiju do obližnjih turističkih atrakcija, učestvovanje u tradicionalnim seoskim aktivnostima kao što su sakupljanje pečuraka, lekovitog bilja i šumskog voća, pravljenje sokova i džemova, košenje i sakupljanje sena…
Projekat sprovode Regionalna razvojna agencija SERDA, Općina Fojnica i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu, u partnerstvu sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore i Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.