OIE

Solarni paneli za bolju turističku ponudu katuna – prijave u toku

katuni-solarni-paneli-serda-bih

Slika: Solarni katuni u Crnoj Gori (Direktorat za energetsku efikasnost)

Objavljeno

11.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Seoska domaćinstva u Bosni i Hercegovini koja u katunima pružaju turističke usluge moći će da obogate svoju ponudu instaliranjem solarnih panela za proizvodnju električne energije.

Vlasnici ovih karakterističnih seoskih koliba na lokalitetima Prokoško jezero, Vrtača, Golica, Gvožđanske staje i Otigošćanske staje imaju rok do 15. septembra da konkurišu za dobijanje solarnih panela u okviru projekta „Katunski putevi Crne Gore i Bosne i Hercegovine“ koji finansira Evropska unija, u okviru IPA programa prekogranične saradnje BiH i Crne Gore, koje je pre nekoliko godina pokrenula projekat Solarni katuni.

Biće podeljeno 30 fotonaponskih sistema

Projekat za solarne katune, vredan 466.530 evra, ima za cilj unapređenje kvaliteta i diversifikaciju turističke ponude bazirane na prirodnom i kulturnom nasleđu prekograničnog područja BiH i Crne Gore, navodi se u javnom pozivu.

Ukupno 30 seoskih domaćinstava dobiće solarne sisteme kako bi unapredili uslove za život, poljoprivrednu proizvodnju i pružanje turističkih usluga u katunima. Konkuriše se za dve vrste solarnih sistema:

  • Solarni sistemi manje snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV) – 15 sistema
  • Solarni sistemi veće snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV i frižider) – 15 sistema.

Solarni sistemi namenjeni su onima koji leti borave u katunima i pružaju turističke usluge

Namera je da podršku prvenstveno dobiju članovi porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, koji borave u katunima tokom letnjeg perioda i pružaju usluge u oblasti turizma.

Cilj je da se kroz ovu podršku stvori mogućnost da turisti u katunima mogu prespavati, da se kod njih mogu pripremati i služiti tradicionalni obroci, ali i da mogu pružati i druge usluge, kao što su jahanje konja, vođenje gostiju do obližnjih turističkih atrakcija, učestvovanje u tradicionalnim seoskim aktivnostima kao što su sakupljanje pečuraka, lekovitog bilja i šumskog voća, pravljenje sokova i džemova, košenje i sakupljanje sena…

Projekat sprovode Regionalna razvojna agencija SERDA, Općina Fojnica i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu, u partnerstvu sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore i Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

11. septembar 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

11. septembar 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

11. septembar 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

11. septembar 2020. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)