Energtska kriza koja već neko vreme potresa region i svet u fokus je stavila potrebu za novim rešenjima u energetici kada je reč o redovnom snabdevanju energentima, ali i uštedama energije koje privreda, stanovništvo, ali i javni sektor mogu ostvariti. Demokratizacija energetike, uz korišćenje obnovljivih izvora energije, sigurno je jedan od načina da se ovo i postigne, što jasno ilustruje primer škola u Americi, koje već godinama postavljaju solarne instalacije i time popunjavaju rupe u budžetu, a neke uspevaju i da obezbede veće plate za nastavnike.
Solarni paneli postavljeni su u hiljadama škola širom Amerike, a broj obrazovnih institucija koje usvajaju ovaj model je sve veći i veći. Od 2014 do 2019, taj rast je bio preko 80%, a ukupan kapacitet ovih instalacija je dostigao skoro 1,4 GW, što je dovoljno da pokrije potrebe za električnom energijom oko 250,000 američkih domaćinstava.
Škola u Arkanzasu uz pomoć solara obezbedila povećanje plata nastavnicima
Jedna srednja škola u državi Arkanzas uspela je da za tri godine proizvodnje električne energije uz pomoć solarnih panela obezbedi sufict od 1,8 miliona dolara u budžetu lokalne školske uprave, koja je pre toga imala deficit od 250.000 dolara.
Ovakav finansijski preokret naveo je lokalne vlasti da se obavežu na povećanje nastavničkih plata, u iznosu od dve do tri hiljade dolara godišnje.
Korišćenje solara u svim školama u Americi bi imalo efekat kao zatvaranje 18 termoelektrana
Takođe, procenjuje se da kada bi sve škole u Americi proizvodile svoju struju iz solara, efekat u smislu smanjenja emisija CO2 bi bio ravan zatvaranju 18 termoelektrana na ugalj.
Sve više solarnih projekata u školama iniciraju sami učenici
Važno je i spomenuti da se sve veći broj solarnih projekata u školama sprovodi na inicijativu samih učenika, koji, po svemu sudeći, dobro shvataju značaj zelene energetike i inovacija u cilju unapređenja života čitave zajednice.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.