OIE

Solarni paneli i na zgradi televizije HRT

Foto: Voltaro from Pixabay

Objavljeno

01.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska radiotelevizija (HRT) instaliraće solarnu elektranu snage 1-1,5 megavata na krovovima i nadstrešnicama parkinga i tako postati prva televizija u regionu koja sama proizvodi energiju koju troši. HRT se priključuje solarnom bumu u regionu i šalje poruku da proizvodnjom energije za sopstvenu potrošnju ne moraju da se bave samo domaćinstva ili klasične proizvodne firme.

Hrvatska radiotelevizija (HRT) i Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) potpisali su sporazum na osnovu kojeg će ova agencija pružiti tehničku pomoć državnoj televiziji da izgradi krovne solarne elektrane. Reč je o izradi studije za  solarne elektrane na Prisavlju, a tender za izbor izvođača radova trebalo bi da bude raspisan do kraja godine.

Solarni paneli će doprineti finansijskoj održivosti HRT-a

Julije Domac, direktor agencije REGEA, rekao je da se ovim sporazumom pokazuje konkretna namera da se utiče na klimatske promene u delu u kojem HRT to može, na krovovima i na nadstrešnicama parkinga HRT-a.

Domac ističe da će se na ovaj način doprineti i finansijskoj održivosti HRT-a koji će imati jeftiniju električnu energiju.
Ono što je možda važnije od tih kilovat-sati koji će biti proizvedeni je poruka koju šaljemo sa HRT-a, a to je poruka održivosti i odgovornosti prema vlastitoj energiji i obnovljivim izvorima energije kojima je Hrvatska izuzetno bogata, rekao je Domac, preneo je HRT.

Opcija za finansiranje je i.WSCO

U ime HRT-a sporazum je potpisao direktor Robert Šveb, koji je rekao da tranzicija ka obnovljivim izvorima energije nema alternativu.

HRT želi da na ovaj način podstakne i ostale institucije, ali i građane Hrvatske da se pridruže kako bi svi zajedno dali doprinos u smanjenju emisija gasova sa efektomstaklene bašte, dodao je on.
Šveb je istakao da je namera HRT-a da instalaciju finansira iz fondova EU ili kroz ESCO model.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

1. jun 2022. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

1. jun 2022. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

1. jun 2022. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

1. jun 2022. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu