Vesti

Solarne elektrane čine 40 odsto svih novih kapaciteta na obnovljive izvore energije

Solarne elektrane cine 40 odsto svih novih kapaciteta za prozvodnju struje

Slika: libre1808 from Pixabay

Objavljeno

22.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Globalni instalirani kapaciteti solarnih elektrana sledeće godine biće uvećani za 203 GW, što će biti prvi put da godišnji rast pređe nivo od 200 GW, samo pet godina posle prelaska granice od 100 GW, što je još jedan podatak koji demonstrira nezadrživi rast korišćenja solarne energije u svetu.

Globalna snaga solarnih postrojenja povećana je 2020. za 138,2 GW, što je rast u odnosu na 2019. od 18 odsto i novi rekord. Zahvaljujući ovim brojkama, u svetu bi do kraja 2025. mogle da budu instalirane fotonaponske elektrane snage 2,1 TW, u poređenju sa 773,2 GV krajem 2020, navodi se u izveštaju Global Market Outlook o solarnoj industriji u 2020. sa projekcijama za period 2021-2025, koji je priremila organizacija SolarPower Europe.

Lideri u gradnji novih solarnih elektrana su Kina, SAD, Vijetnam

Uprkos uticaju COVID-19, prošle godine je instalirano 138,2 GW novih kapaciteta, a udeo solara u ukupnoj instalaciji elektrana na obnovljive izvore energije je 39 odsto, čime su fotonaponski sistemi potvrdili svoju dominaciju. Udeo vetropakova je nekoliko procenama niži, dok ostatak najvećim delom otpada na hidroelektrane, i vrlo malo na elektrane na biogoriva.

Još jedna značajna prekretnica u 2020. je podatak da je globalni solarni kapacitet dostigao 773,2 GW, što je prvi put više od tri četvrtine teravata.

solarne elektrane trziste projekcije

Zemlje sa najviše instaliranih fotonaponskih elektrana u 2020. su Kina sa 48,2 GW, SAD sa 19,2 GW, Vijetnam sa 11,6 GW, Japan sa 8,2 GW i Australija sa 5,1 GW.

Godišnji prag od 200 GW novih instalacija biće pređen samo pet godina nakon što je preskočen prag od 100 GW

Kada se pogleda unazad, u 2020, vidimo impresivan rast solarne energije uprkos svim projekcijama koje su govorile da se to neće desiti, a kada se pogleda unapred, imamo razloga da budemo zadovoljni jer će se u naredne četiri godine nastaviti snažan rast, izjavio je Michael Schmela, šef sektora za tržišne informacije u organizaciji SolarPower Europe.

Sledeće godine, prema njegovim rečima, očekuje se rast od 25 odsto ili dodatnih 203 GW, što će biti prvi put da se na godišnjem nivou instalira više od 200 GW. Ovo je posebno impresivno s obzirom na to da će prag od 200 GW biti pređen 2022. samo pet godina nakon prelaska granice od 100 GW, dodao je on.

70 odsto globalne energije i dalje potiče iz neobnovljivih izvora koji zagađuju

Međutim, upozorila je da nema baš previše razloga za slavlje.

Oko 70 odsto globalne energije i dalje potiče iz neobnovljivih izvora koji zagađuju, zbog čega je neophodno da kreatori politika omoguće industriji da ubrza gradnju solarnih elektrana, kako bi se iskoristio sav solarni potencijal i ispunili ciljevi Pariskog sporazuma, poručio je Schmela.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

22. jul 2021. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

22. jul 2021. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

22. jul 2021. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

22. jul 2021. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore