OIE

Snabdevači električnom energijom u Hrvatskoj traže tržišne cene

Foto: Pixabay

Objavljeno

06.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Snabdevači električnom energijom u Hrvatskoj traže od države da im obezbedi kupovinu električne energije iz obnovljivih izvora po tržišnim cenama.

Udruženi u kritici izmena zakona koje će omogućiti povećanje podsticaja proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora, snabdevači električnom energijom upozoravaju da bi takva energetska politika mogla da uništi tržište i poveća cenu električne energije, kako građanima tako i industriji, javlja HRT.

„Morali bismo da kupujemo zelenu energiju, što nije problem, ali ne po tržišnim cenama, što bi svako od nas ovde radio, nego po cenama koje su do tri puta veće od tržišnih. Znači morali bismo da kupimo po tri, a da prodamo krajnjem potrošaču po jedan,“ izjavio je Zoran Miliša, predsednik Upravnog odbora RWE na zajedničkoj konferenciji hrvatskih snabdevača električnom energijom.

Protiv izmena zakona koje bi trebalo da se primenjuju od 1. januara 2017. godine je i Hrvatska Elektroprivreda (HEP), koja je u vlasništvu države 100 odsto.

„Moguća izmena zakona bila bi štetna za poslovanje HEP-a, a dugoročno i za stabilno snabdevanje kupaca u Hrvatskoj. Za HEP to znači povećanje troškova nabavke električne energije za više stotina miliona kuna,“ navodi se u saopštenju za javnost HEP-a.

S druge strane, proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora smatraju da snabdevači treba da plaćaju veću cenu i tvrde da takav pristup ima čitava Europa.

„Mi nemamo takav pristup, mi smo još uvek na nivou da li nam treba domaća obnovljiva energija. Imamo učešće obnovljive energije 10 odsto i zbog 10 odsto sve vreme zbunjujemo građane i govorimo o misterijama i famama,“ izjavila je Maja Pokrovac iz udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske za HRT.

Izmene zakona o obnovljivim izvorima energije pratiće umanjenje PDV-a na električnu energiju i  povećanje naknada za podsticaj obnovljivih izvora energije. Ako se naknada za obnovljive izvore energije uveća za 70 odsto, kako se očekuje, domaćinstva bi od početka iduće godine dobijale račune za električnu energiju niže za 6 do 8 odsto.

U Vladi tvrde da računi za električnu energiju neće biti viši od dosadašnjih, kao  i da im je osnovi interes da zaštite državu, građane i industriju. Ipak, od izmena zakonskih odredaba ne odustaju.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ve ivovik bih probni rad

Vetropark Ivovik u BiH započeo probni rad

6. decembar 2016. - Vetroelektrana Ivovik, četvrta u Bosni i Hercegovini, započela je probni rad

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

6. decembar 2016. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

6. decembar 2016. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

6. decembar 2016. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.