Električna energija

Slovenija započela pripreme za zatvaranje rudnika uglja Velenje

slovenija rudnik uglja velenje zatvaranje rudari golob poseta

Foto: Premogovnik Velenje

Objavljeno

08.10.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.10.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Premijer Slovenije Rober Golob posetio je Savinjsko-Šalešku regiju i rudnik uglja Velenje kako bi najavio donošenje zakona o postepenom zatvaranju rudnika. Njegova poseta predstavlja neku vrstu početka javne rasprave o propisu. Troškovi zakona procenjeni su na 1,1 milijardu evra, a sindikat smatra da postojeći nacrt ne otklanja sve strahove radnika.

Vlada Slovenije je prestanak korišćenja uglja započela izdvajanjem jedine termoelektrane na ugalj Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) i Premogovnika Velenje  iz elektroprivrede Holding Slovenske elektrarne (HSE). Prvi koraci na zatvaranju TEŠ-a su obavljeni, a sada je red došao i na rudnik. Slovenija je već zatvorila rudnik Trbovlje-Hrastnik u Zasavju, koje sa Savinjsko-Šaleškom regijom čini dva slovenačka regiona uglja od 31 u Evropskoj uniji.

Premijer Robert Golob je imao više sastanaka sa predstavnicima lokalnih vlasti u gradovima Šoštanj i Velenje, kao i sa poslovodstvom rudnika, predstavnicima sindikata, ali i privrednicima.

Golob: Moramo da brinemo o vama, jer ste se vi brinuli o nama

U razgovoru je istakao da će se nakon prvog čitanja u Vladi zakon razmatrati u Ekonomsko-socijalnom savetu, budući da sve, kako je rekao, počinje i završava se u rudniku uglja.

„Moramo da brinemo o vama, jer ste se vi brinuli o nama toliko godina“, rekao je premijer, preneo je portal slovenačke vlade.

Vlada će se, kako je navedeno, truditi da zaštiti socijalnu sigurnost i radna mesta rudara i njihovih porodica. Na taj način će, ako se dodaje, smanjiti neizvesnost povezanu sa zatvaranjem rudnika uglja i restrukturiranjem regiona.

Golob: Postali smo svesni zabrinutosti radnika

„Imali smo veoma plodan razgovor sa rukovodstvom rudnika uglja i predstavnicima radnika. Uverili smo ih da ćemo zakonom o zatvaranju rudnika uglja osigurati da imaju zagarantovanu budućnost i sigurnost“, rekao je premijer, i dodao da bi zakon do kraja godine trebalo da bude u skupštinskoj proceduri.

„Razumem zabrinutost zaposlenih, zbog čega sam i ja prisustvovao sastanku sa njima. Pre nego što je zakon ratifikovala vlada, postali smo svesni njihove zabrinutosti“, rekao je premijer.

Golob misli da su pronašli rešenja za 80 odsto onoga što je izneto na sastanku i ona će sada biti uključena u zakon. Očekuje i da će preostalih 20 odsto biti rešeno na Ekonomsko-socijalnom savetu u narednim nedeljama.

Sindikat: Zakon mora da definiće šta će se desiti sa zaposlenima i povezanim firmama

Ministar prirodnih resursa i prostornog planiranja Jože Novak objasnio je da je vlada saglasna sa rudnikom uglja oko svih ključnih elemenata, dok su pregovori sa sindikatima još u toku, preneo je Naš Stik.

Uprava rudnika uglja pripremiće dvadesetogodišnji okvirni program za zatvaranje i sanaciju, najavio je Novak, i dodao da je za sprovođenje zakona potrebno 1,1 milijarda evra.

Generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec ocenio je da je tehnički deo predloga zakona odgovarajući, dok socijalni aspekt zahteva dodatnu koordinaciju.

Predsednik sindikata SPESS Simon Lamot ukazao je na kontroverzne tačke, uključujući mogućnost prodaje kompanije HTZ i neizvesnosti u vezi sa prevremenim penzionisanjem.

Zakon mora jasno definisati šta će se desiti sa zaposlenima i povezanim preduzećima – bez toga se ne može govoriti o pravednoj tranziciji, naglasio je Simon Lamot.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

BEF 2026 predstavlja niz sponzora dok se Beograd sprema za dolazak regionalne elite energetike

BEF 2026 predstavlja niz novih sponzora dok se Beograd sprema za dolazak regionalne elite energetike

8. oktobar 2025. - Beogradski energetski forum – BEF 2026 proširio je svoju mrežu partnera i poželeo dobrodošlicu novoj grupi lidera energetske tranzicije u Jugoistočnoj Evropi

evropska unija prva cena cbam certifikata evropska komisija

Evropska komisija odredila prvu cenu CBAM sertifikata

8. oktobar 2025. - Evropska komisija je objavila prvu cenu CBAM sertifikata za prvi kvartal 2026. na svojoj veb stranici posvećenoj ovoj prekograničnoj taksi

hrvatska vetroelektrana ve cemernica vsb total

TotalEnergies gradi vetropark u Hrvatskoj

8. oktobar 2025. - Vetropark Čemernica trebalo bi da bude izgrađen na teritoriji opštine Dicmo i grada Trilja nedaleko od Splita

hrvatska rimac technology novi bmw i7 sedan baterija zagreb

Rimac i BMW otkrivaju novi model električnog i7 Sedana 22. aprila

8. oktobar 2025. - Baterijski sistem, koji je zajedničko rešenje dve kompanije, za novi BMW i7 Sedan proizvodi se u Rimac kampusu u blizini Zagreba