Električna energija

Slovenija uspostavlja sistem za sajber bezbednost u energetskom sektoru

slovenija sajber bezbednost energetika eles projekat

Foto: ELES

Objavljeno

03.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija je započela uspostavljanje kompaktnog sistema za sajber bezbednost u elektronergetskom sektoru koji će biti zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Ideja je da se oformi nacionalni bezbednosno-operativni centar (eng. security operation center – SOC) za elektroenergetiku.

ALiEnS-SOC projekat (Artificial Intelligence for Slovenian Electro-Energy Sector Security Operation Centre) sprovodi 13 firmi i institucija, a vodeći partner je slovenački operator prenosnog sistema ELES.

Ostali učesnici su pet operatora distributivnih sistema – Elektro Gorenjska, Elektro Celje, Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, zatim Telekom Slovenije, Akademska i istraživačka mreža Slovenije (Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – ARNES), Ured Vlade Republike Slovenije za informacijsku sigurnost (Urad Vlade RS za informacijsko varnost – URSIV), Smartis, Informatika, Tiko Pro i Končar Digital, jedini iz Hrvatske.

Finansiran u sklopu programa Digitalna Evropa, ALiEnS-SOC razvija snažan kibernetički okvir zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji će biti  testiran i validiran u vidu nacionalnog bezbednosno-operativnog centra za elektroenergetski sektora.

ELES: Bezbednost kritične energetske infrastrukture postala je glavni prioritet

Inače, sajber napadi u energetskom sektoru na svetskom niovu udvostručili su se od 2020. do 2022, a na meti su bile i kompanije iz regiona, uključujući Sloveniju, Srbiju, Crnu Goru. Poslednje analize navode da energetske firme najozbiljnije shvataju ovu pretnju.

ELES je saopštio da je energetski sektor u srcu modernog društva, pri čemu je neprekidno snabdevanje električnom energijom ključno za svakodnevni život. Međutim, dodaju, kako sajber pretnje postaju sve sofisticiranije, bezbednost kritične energetske infrastrukture postala je glavni prioritet.

ALiEnS-SOC ima za cilj da se uhvati u koštac sa ovim izazovima tako što će razviti napredni sistem sajber bezbednosti vođen veštačkom inteligencijom, prilagođen bezbednosnim operativnim centrima (SOC), tvrde u slovenačkom operatoru prenosnog sistema.

Projekat će, kako ističu, uvesti najsavremenije tehnologije veštačke inteligencije, deljenje obaveštajnih podataka o sajber pretnjama (eng. cyber treat inteligence – CTI) i mehanizme reagovanja u realnom vremenu kako bi se ublažili rizici i obezbedila otpornost energetskog sektora.

Vlada Slovenije: Jačanje sajber bezbednosti na nacionalnom i nivou EU

Slovenačka vlada od projekta očekuje poboljšano otkrivanje, presretanje i reagovanje na bezbednosne incidente i ranjivosti, smanjenju rizika i povećanju brzine reagovanja i operacija. Uz to, kako su naveli, trebalo bi da se poboljša razmena iskustava i informacija između zainteresovanih strana u cilju jačanja sajber bezbednosti na nacionalnom i EU nivou.

Projekat rešava operativne i tehničke izazove sa kojima se suočavaju stručnjaci za kibernetičku sigurnost u elektroenergetskom sektoru, anveo je Tiko Pro.

Ukupna vrednost projekta je 9,92 miliona evra od čega je 4,96 miliona sufinansira EU. Projekat traje tri godine, od januaru 2025. do decembra 2027.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

3. mart 2025. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

hrvatska ina eon ppa ugovor virje

INA i E.ON potpisali ugovor o otkupu električne energije

3. mart 2025. - PPA ugovor će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana

eu Innovation Fund 24 Battery call electric vehicles

Šest inovativnih projekata za baterije za električna vozila dobilo 852 miliona evra

3. mart 2025. - Evropska komisija je dodelila 852 miliona evra za šest pionirskih projekata proizvodnje baterija za električna...

hrvatska banka hbor eib zajam firme zelena ulaganja

Hrvatska banka za obnovu i razvoj obezbedila najmanje 50 miliona evra za zelena ulaganja privrede

3. mart 2025. - Sredstva za zelena ulaganja će se krajnjim korisnicima plasirati direktnim kreditiranjem HBOR-a i preko poslovnih banaka i drugih posrednika