OIE

Slovenija premašila 1 GW instalisanog kapaciteta u solarnim elektranama

Slovenija 1.000 MW solara solarne elektrane

Foto: Michael Kleinsasser from Pixabay

Objavljeno

17.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija je u 2023. godini instalirala solarne elektrane snage veće od 400 MW i po prvi put premašila 1 GW ukupnog instalisanog kapaciteta. U isto vreme je i ušla na listu deset zemalja sa najviše solara po glavi stanovnika.

Krajem 2022. godine Slovenija je imala ukupan kapacitet solarnih elektrana od 697,7 MW, a prošle godine je instalirala više od 400 MW, pa je na kraju 2023. imala elektrane snage 1.101,5 MW, saoštila je Vlada Slovenije.

Sa takvim rastom, Slovenija je, kako se dodaje, zapravo bila jedna od vodećih zemalja u Evropskoj uniji po instalisanom kapacitetu solarnih elektrana po glavi stanovnika.

Slovenija 1.000 MW solara 2023. rekord

Inače, podaci iz ranije objavljenog izveštaja European Market Outlook for Solar Power 2023-2027, pokazuju da je Slovenija u 2023. ušla među prvih deset zemalja EU kada je reč o solarnom kapacitetu po glavi stanovnika. Sa 593 W plasirala se na deveto mesto.

Ispred nje su Holandija, Nemačka, Danska, Belgija, Estonija, Španija, Grčka i Austrija, a iza nje Luksemburg.

To je godišnje povećanje od 72 odsto i najveći rast u Evropi, navela je u Izveštaju organizacija SolarPowe Europe.

Slovenačka vlada sada kaže da će u 2024. proizvodnja električne energije u fotonaponskim elektranama premašiti 1 TWh.

„Drago nam je što su mnogi akteri prepoznali značaj i prednosti zelene tranzicije i nadamo se da ćemo nastaviti sličan rast i u narednim godinama“, poručila je slovenačka vlada.

Slovenija 1.000 MW solara 2023. rekord po godinama

To, takođe, znači, kako su dodali, da su revizijom Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP), koja predviđa oko 3.500 MW instaliranih solarnih elektrana do 2030, postavili ambiciozne, ali realne i ostvarive ciljeve.

U pomenutom Izveštaju SolarPower Europe je procenila da bi Slovenija do 2030. mogla da ima solarne elektrane snage 6,2 GW.

Inače, u Evropi je 2023. instalirano rekordnih 55,9 GW solarnih kapaciteta za proizvodnju električne energije ili 40 odsto više nego 2022.

Godina je bila izuzetna i za celu planetu. Kapaciteti za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora povećani su rekordnih 50 odsto ili 510 GW, najviše zahvaljujući solarnoj energiji i Kini, pokazao je izveštaj Renewables 2023, koji je pripremila Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Slovenija 1.000 MW solar rekord energetski miks

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

17. januar 2024. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu

IRENA pola svetskog kapaciteta solara Kini Turska predvodi uspon na Balkanu

IRENA: Već pola svetskog kapaciteta solara je u Kini, Turska predvodi uspon na Balkanu

17. januar 2024. - Obnovljivi izvori su 2024. u novoinstalisanim kapacitetima za struju učestvovali sa 92,5 odsto, izračunala je IRENA. U segmentu solara, Kina je dostigla pola svetskog kapaciteta, a Turska je imala jednu od najvećih stopa rasta.

srbija eps vodonik dusan zivkovic

EPS analizira opcije za proizvodnju i korišćenje vodonika

17. januar 2024. - Dušan Živković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije, izjavio je da je kompanija pokrenula analizu proizvodnje i korišćenja vodinika

crna gora termoelektrana pljevlja ekoloska rekonstrukcija uvoz struje

TE Pljevlja konačno ide u dug zastoj, obezbeđeno 75 odsto nedostajuće struje

17. januar 2024. - Pauza u radu najveće crnogorske elektrane izazvaće i pogoršanje trgovinske razmene jer je struja glavni izvozni proizvod