Otpad

Slovenija izvozi otpad u Aziju i na Balkan

slovenija izvoz otpada balkan srbija bih

Foto: Adam Novak from Pixabay

Objavljeno

24.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija je prošle godine povećala izvoz otpada za 21 odsto, na više od 180.000 tona, od čega je više od 53.000 tona završilo na Balkanu, u Bosni i Hercegovini 46,5 hiljada tona i 6,8 hiljada tona u Srbiji.

Slovenija je najviše izvozila otpadni metal, plastiku i gorivo od otpada (eng. refuse-derived fuel – RDF), saopštio je slovenački Inspektorat za životnu sredinu i prostor.

Najveće količine otpadnog metala otišle su u Tursku, plastika je najviše završavala u azijskim zemlja, dok je RDF većim delom prodat u BiH. Inače, ovo gorivo, koje se dobija od različitih vrsta otpada, koristi se za dobijanje energije, na primer u cementnoj industriji.

Ukupan izvoz u 2022. dostigao je 180.388 tona u poređenju sa 150.000 tona u 2021.

Uvećan je i broj izvoznih deklaracija za 21 odsto, pa ih je izdato ukupno 3.203 za 17 zemalja, naveo je Inspektorat.

Najveći broj deklaracija za gorivo od otpada i plastiku odobren je za BiH i Srbiju

Broj deklaracija za plastiku i RDF bio je 2.712, i najviše ih je odobreno za BiH (2.076), zatim Srbiju (335) i Tursku (203).

Na osnovu tih deklaracija u BiH je izveženo 46.484 tone RDF-a i plastike, najviše od svih ostalih zemalja, dok je 6.745 tona istog otpada završilo u Srbiji, koja je zauzela četvrto mesto na ovoj listi. Osim u zemlje koje nisu tako daleko od Slovenije, velike količine plastike i RDF-a izvežene su i u Tursku (28.747 tona) i Indoneziju (8.689 tona).

Slovenija je ponovo počela izvoz plastike u Indoneziju, Maleziju, Vijetnam, Laos

Ukupno je količina izvezene plastike porasla za više od 26 odsto, saopštio je Inspektorat, i dodao da se u odnosu na 2021. ponovo promenile destinacije za izvoz plastičnog otpada.

Slovenija i dalje najviše plastike izvozi u Tursku, ali su nakon godinu dana pauze pošiljke opet krenule i u druge azijske zemlje, kao što su Indonezija, Malezija, Vijetnam, Laos,.

Inspektorat je naglasio da je izvoz svih vrsta otpada u Kinu potpuno stao.

slovenija izvoz otpada balkan srbija bih azija Povećan je i uvoz

Uvozne deklaracije su odobrene za otpad iz 23 zemlje. Broj deklaracija je smanjen, ali je količina otpada povećana – sa 100.000 na 110.000 tona.

Nemetali, papir i plastika su bile vrste otpada sa najvećim učešćem u ukupnim količinama, saopštio je Inspektorat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

24. februar 2023. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

24. februar 2023. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

24. februar 2023. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

24. februar 2023. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine