OIE

Slovenija ispunila nacionalni cilj za zelenu energiju statističkim prenosom iz Češke

Slovenija ispunila nacionalni cilj za zelenu energiju statistickim prenosom iz Ceske

Foto: Bojan Kumer (levo) i Jozef Sikela (European Union)

Objavljeno

22.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija je preko platforme EU za statističke transfere dokupila udeo koji joj je nedostajao do dostizanja nacionalnog cilja za energiju iz obnovljivih izvora za 2021. godinu. Češka, koja je dala najpovoljniju ponudu, dobija 2,04 miliona evra za 208 gigavat-sati.

Slovenija je iskoristila mogućnost statističkog transfera udela energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji do nivoa neophodnog za ispunjavanje obaveznog cilja. To je bio uslov da joj ostanu dostupna sredstva iz Kohezionog fonda Evropske unije za period od 2021. do 2027, objavilo je Ministarstvo za infrastrukturu.

Češka ponuda je bila najpovoljnija, a na poziv su odgovorile i Finska, Estonija, Slovačka i Hrvatska

Ova zemlja je prošle godine dostigla udeo od 24,6 odsto, a cilj je bio 25 odsto. Po raspisivanju poziva drugim državama članicama, stigle su ponude od Finske, Estonije, Slovačke, Češke i Hrvatske. Češka je bila najpovoljnija, tako da je vlada u Ljubljani s njom sklopila ugovor o statističkom transferu 208 gigavat-sati po ceni od 9,8 evra po megavat-satu, pa ukupno plaća 2,04 miliona evra.

Sporazum su na marginama poslednje sednice Saveta EU potpisali ministar za infrastrukturu Bojan Kumer i češki ministar industrije i trgovine Jozef Sikela. Supotpisnik je Borzen, slovenački operater tržišta struje, koji je zadužen za isplatu iz svojih sredstava za podsticaje za energiju iz obnovljivih izvora.

Države članice EU koje nisu dostigle ciljani udeo zelene energije za neku kalendarsku godinu moraju da obezbede statistički transfer u roku od dvanaest meseci

Ovaj mehanizam je uveden radi jačanja saradnje zemalja članica u naporima za postizanje zajedničkih ciljeva u domenu zelene energetike. Država ima dvanaest meseci da sklopi ugovor o statističkom transferu za prethodnu kalendarsku godinu i da on stupi na snagu.

Takođe, jedna država može da ulaže u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u drugoj, uz bilateralni sporazum, i pripiše učinak sebi. Ta varijanta može da bude korisna, recimo, za skandinavske zemlje koje bi investirale u solarne parkove na jugu, a zemlje bez izlaza na more bi izdvajale sredstva za vetroelektrane na moru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

22. decembar 2022. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

22. decembar 2022. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

22. decembar 2022. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

22. decembar 2022. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag