Životna sredina

Skupština Republike Srpske odbila predlog da se zabrane male hidroelektrane

Skupstina Srpske zabrane male hidroelektrane

Slika: Pixabay

Objavljeno

03.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Centar za životnu sredinu traži ostavku ministra energetike Petra Đokića jer njegova stranka nije podržala moratorijum na izgradnju malih hidrocentrala. Narodna skupština Republike Srpske podržala je predložene zaključke o zabrani izdavanja dozvola za male hidroelektrane sa 40 glasova, a potrebna su bila 42.

Parlamentarci u Banjaluci koji žele preispitivanje svih ugovora o koncesijama za male hidroelektrane i aktivnosti predviđenih ugovorima nisu uspeli da skupe dovoljnu podršku, pa zaključci vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) nisu usvojeni. Centar za životnu sredinu – CZŽS zahteva ostavku ministra energetike i rudarstva Petra Đokića jer njegova Socijalistička partija nije podržala inicijativu. Tako je Narodna skupština Republike Srpske propustila priliku za moratorijum za male hidroelektrane nakon što je ekvivalentni predlog prošao u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine.

Koncesije zarad ličnih interesa

Za predlog je bilo 40 zastupnika i zastupnica, što znači da su dva glasa nedostajala da prođe. CZŽS je ponovo upozorio na raskopana rečna korita, uništavanje biodiverziteta i seču šume i dodao da izostaju javne konsultacije u ranim fazama projekata.

„Koncesije se ne dodjeljuju u svrhu opšteg javnog dobra, već ličnih profita, gdje povrh svega, u mnogim slučajevima investitori i izvođači MHE ne poštuju propisane mjere. Često se mijenjaju projekti, inspekcijski nadzor je sporadičan i fingiran, dok su sankcije minimalne“, istakao je potpredsednik organizacije Viktor Bjelić i naglasio da je ministar Đokić prednost davao prljavim i štetnim projektima termoelektrana i hidroelektrana, a zanemarivao čistu energiju.

Štetu plaćaju svi potrošači

Društvo trpi i ekonomsku štetu, koju plaćaju svi potrošači električne energije kroz naknadu za obnovljive izvore energije, rekao je i ukazao na to da iz nje Vlada Srpske daje podsticaje za male hidroelektrane od deset miliona maraka ili 5.1 milion evra godišnje.

Centar za životnu sredinu tvrdi da je ministar energetike Petar Đokić podržavao štetne projekte i zanemarivao čistu energiju

U udruženju građana Bjelava iz Foče kažu da su ustali protiv štetnog projekta kada su saznali za njega i videli kako koncesionar Srbinjeputevi uništava njihovu reku. „Mi ćemo naše rijeke i dalje da branimo dok god ne dobijemo adekvatnu reakciju nadležnih organa i donosilaca odluka u RS koji će podržati svoj narod, a ne pojedince koji se bogate na naš račun“, istakli su.

Automatska zabrana bi pokrenula lavinu tužbi

Centar za životnu sredinu je saopštio da je predlog bio „labaviji“ od onog usvojenog u Parlamentu FBiH. Demos, takođe deo vladajuće koalicije, pokušao je da progura rok od tri meseca za vladu, umesto šest, da predloži zakonske izmene kojim bi se potpuno zabranilo podizanje MHE. Kada mu to nije uspelo, uskratio je podršku partnerima.

Na to je šef grupe poslanika SNSD-a Igor Žunić rekao da bi automatska zabrana dozvola dovela do velikih kazni i tužbi sudu i da je njegova partija bila za to da se moratorijum uvodi „postepeno… do potpune zabrane“. Oni su predložili moratorijum dok se ne izvrši revizija planova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

3. jul 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

3. jul 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

3. jul 2020. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

3. jul 2020. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag