Električna energija

Sincro.Grid u Sloveniji gradi bateriju za skladištenje struje od pet megavata

Sincro.Grid Sloveniji bateriju skladistenje struje pet megavata

Slika: Sincro.Grid

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Baterija za skladištenje električne energije kapaciteta pet megavata u izgradnji je u Sloveniji u sklopu projekta Sincro.Grid sa Hrvatskom za pametne mreže, a nedavno je završen kondenzator za kompenzaciju reaktivne energije.

Sincro.Grid je saopštio da su u mestu Pekre kod Maribora započeli građevinski radovi i da će ta podstanica dobiti bateriju kapaciteta pet megavata sa vremenom skladištenja do pet sati, odnosno ukupno 25 megavat-sati. Ovaj evropski projekat od zajedničkog interesa (PCI), dodat na spisak pre pet godina, uključuje instalaciju još jedne jedinice iste snage i to takođe u Sloveniji. Prošlog meseca je u podstanici Divača, nedaleko od granice s Italijom, završen kondenzator fiksne snage ili reaktivne energije od 100 megavolt-ampera ili MVAr.

Poduhvat su pokrenuli operatori distributivnog i prenosnog sistema Slovenije SODO odnosno ELES i Hrvatske – HEP ODS i HOPS. Oni uvode napredne tehnologije za efikasnije korišćenje električne mreže u obe zemlje i rad u sinergiji.

Izvori fleksibilnosti

S ekspanzijom proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, za prenos su neophodni izvori fleksibilnosti kako bi se održali balans i stabilnost. Naime, proizvodnja u solarnim i vetroelektranama zavisi od vremenskih uslova, tako da može brzo da se promeni.

Projekat pametnih mreža pokrenuli su operatori distributivnog i prenosnog sistema Slovenije i Hrvatske

U ovom međunarodnom projektu pametnih mreža treba da se izgradi pet visokotehnoloških naprava za naponske profile u sistemu. Baterija povećavaju fleksibilnost, a kondenzatorske baterije služe za ubacivanje reaktivne energije i jačanje napona kada on padne.

 Sincro.Grid će uspostaviti kontrolni centar i sistem za predviđanje operativnih granica

U okviru Sincro.Grid-a biće uspostavljen dinamički sistem za predviđanje operativnih granica i bolje korišćenje prenosnih linija i transformatora. Virtuelni prekogranični kontrolni centar će optimizovati gubitke i poboljšati nadzor i predviđanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora.

Kondenzatorska baterija s dodatnim krugom prigušenja u Divači, tipa MSCDN (mechanically switched capacitor with damping network), prvi je kapacitivni uređaj u Sloveniji za regulaciju napona. Inženjeri sada rade na dalekovodnom polju od 400 kilovolti, pa je priključenje sistema na mrežu planirano za decembar.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

4. septembar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javne zgrade ima solar snage skoro 20 MW

4. septembar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

4. septembar 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

4. septembar 2020. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC