Baterija za skladištenje električne energije kapaciteta pet megavata u izgradnji je u Sloveniji u sklopu projekta Sincro.Grid sa Hrvatskom za pametne mreže, a nedavno je završen kondenzator za kompenzaciju reaktivne energije.
Sincro.Grid je saopštio da su u mestu Pekre kod Maribora započeli građevinski radovi i da će ta podstanica dobiti bateriju kapaciteta pet megavata sa vremenom skladištenja do pet sati, odnosno ukupno 25 megavat-sati. Ovaj evropski projekat od zajedničkog interesa (PCI), dodat na spisak pre pet godina, uključuje instalaciju još jedne jedinice iste snage i to takođe u Sloveniji. Prošlog meseca je u podstanici Divača, nedaleko od granice s Italijom, završen kondenzator fiksne snage ili reaktivne energije od 100 megavolt-ampera ili MVAr.
Poduhvat su pokrenuli operatori distributivnog i prenosnog sistema Slovenije SODO odnosno ELES i Hrvatske – HEP ODS i HOPS. Oni uvode napredne tehnologije za efikasnije korišćenje električne mreže u obe zemlje i rad u sinergiji.
Izvori fleksibilnosti
S ekspanzijom proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, za prenos su neophodni izvori fleksibilnosti kako bi se održali balans i stabilnost. Naime, proizvodnja u solarnim i vetroelektranama zavisi od vremenskih uslova, tako da može brzo da se promeni.
Projekat pametnih mreža pokrenuli su operatori distributivnog i prenosnog sistema Slovenije i Hrvatske
U ovom međunarodnom projektu pametnih mreža treba da se izgradi pet visokotehnoloških naprava za naponske profile u sistemu. Baterija povećavaju fleksibilnost, a kondenzatorske baterije služe za ubacivanje reaktivne energije i jačanje napona kada on padne.
Sincro.Grid će uspostaviti kontrolni centar i sistem za predviđanje operativnih granica
U okviru Sincro.Grid-a biće uspostavljen dinamički sistem za predviđanje operativnih granica i bolje korišćenje prenosnih linija i transformatora. Virtuelni prekogranični kontrolni centar će optimizovati gubitke i poboljšati nadzor i predviđanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora.
Kondenzatorska baterija s dodatnim krugom prigušenja u Divači, tipa MSCDN (mechanically switched capacitor with damping network), prvi je kapacitivni uređaj u Sloveniji za regulaciju napona. Inženjeri sada rade na dalekovodnom polju od 400 kilovolti, pa je priključenje sistema na mrežu planirano za decembar.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.