Električna energija

SINCRO.GRID projekat za stabilno snabdevanje električnom energijom u regionu

Foto: Pixabay

Objavljeno

21.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Četiri kompanije iz Slovenije i Hrvatske, operatori prenosnog i distributivnog sistema (TSO i DSO), realizuju projekat SINCRO.GRID čiji je cilj da obezbedi stabilno snabdevanje električnom energijom u regionu.

Projekat SINCRO.GRID koristi inovativni prekogranični pristup za rešavanje kratkoročnih problema u sigurnosti snabdevanja električnom energijom u Sloveniji i Hrvatskoj, kao i čitavom regionu Jugoistočne Evrope (JIE).

Ključni aspekt SINCRO.GRID projekta je u sinergiji koja se dobija istovremenim korišćenjem portfolija inovativnih, ali zrelih tehnoloških rešenja.

Projekat integriše nove elemente u prenosne i distributivne mreža kojima se upravlja preko virtuelnog prekograničnog kontrolnog centra (VCBCC). Ovaj centar se oslanja na upotrebu kompenzacijskih uređaja, naprednih sistema za dinamički temperaturni monitoring (DTR) na slovenačkoj i hrvatskoj prenosnoj mreži, sistema za skladištenje energije, kao i na postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) koja mogu da akumuliraju primarnu energiju poput malih hidroelektrana (MHE) i postrojenja na biogas.

VCBCC se sastoji od namenske IT infrastrukture i softvera koje će operatori sistema koristiti za efikasno i koordinisano upravljanje OIE . Postojeći kontrolni sistemi u TSO i DSO koristiće ovaj kontrolni centar.

Sistemi uključeni u projekat rešavaće problem visokog napona na prekograničnom nivou, nestabilnosti napona u okviru regionalne prenosne mreže i obezbeđivati sekundarnu regulaciju. Oni su prilagođeni da rade u lošim vremenskim uslovima i na nepristupačnom terenu.

Manji troškovi, veća sigurnost prenosnih i distributivnih sistema

Korist od projekta SINCO.GRID obuhvata smanjenje emisije gasova staklene bašte, smanjenje troškova za kupovinu kapaciteta za sekundarnu rezerve i investicija u proizvodne kapacitete, kao i manje kvarova opreme i tehničkih gubitaka električne energije. Duži životni vek opreme smanjiće troškove amortizacije.

Ostali pozitivni efekti projekta obuhvataju makro-regionalnu sigurnost u snabdevanju električnom energijom i solidarnost sa susednim zemljama kao što su Mađarska, Austrija i Italija koje će direktno imati koristi od veće sigurnosti rada prenosnog i distributivnog sistema u Sloveniji i Hrvatskoj. Konkretno, Bosna i Hercegovina će imati direktnu korist tako što će moći da aktivira rezerve električne energije u kontrolnom bloku Slovenija-Hrvatska-Bosna. Ovo je naročito značajno kada se ima u vidu da nepredvidiva proizvodnja električne energije iz OIE otežava bezbedan i pouzdan rad međusobno povezanih elektroenergetskih sistema.

Partneri na projektu SINCRO.GRID su slovenačke kompanije ELES (TSO) i SODO (DSO) i hrvatske kompanije HOPS (TSO) i HEP (DSO). Ove kompanije imaju dugu istoriju saradnje, kako na nacionalnom, tako i na prekograničnom nivou, a ovim projektom nameravaju da dodatno ojačaju saradnju kako bi doprineli ostvarivanju  ciljeva Evropske unije (EU) za održivi, efikasan i bezbedan energetski sistem.

Projekat SINCRO.GRID je uspešno aplicirao za listu projekata od zajedničkog interesa (PCI) u 2015. godini kao najbolje ocenjen projekat u EU u oblasti pametnih mreža. Ukupna vrednost projekta je 88 miliona evra, od čega 40 miliona evra obezbeđuje Evropska komisija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

21. februar 2017. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

21. februar 2017. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

21. februar 2017. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

21. februar 2017. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti