U narednom periodu verovatno će biti uveden novi način snabdevanja električnom energijom državnih i javnih institucija, kako bi se smanjili njihovi troškovi, najavio je Marko Bislimoski, predsednik Regulatorne komisije za energetiku i vodne usluge (RKE).
Državne i opštinske institucije koje su neprofitne, kao što su škole, vrtići, bolnice trebalo bi, prema rečima Marka Bislimoskog, da se udruže i raspišu zajedničku javnu nabavku za kupovinu struje.
Na taj način bi mogle da smanje troškove za električnu energiju jer bi bila obezbeđena manja marža, istakao je on, prenela je agencija MIA.
Bislimoski je naveo da je moguće da će državna kompanija Elektrani na Severna Makedonija (ESM) obezbediti sve potrebne količine za ove potrošače, ali možda će dobavljači biti i druge firme.
Marže koje plaćaju sada su 25-30 odsto, a mogle bi da budu niže
On je objasnio da trenutno ove državne i javne ustanove raspisuju veliki broj javnih nabavki, a marže dostižu 25-30 odsto. Dešava, se takođe, da na mnogim tenderima nema nijedne ponude jer su ove ustanove problematične kada je reč o plaćanju, i imaju lošu likvidnost.
Dodatni problem je što su ovi potrošači prinuđeni da odu na rezervno snabdevanje, što im dodatno povećava troškove, jer je cena struje u ovakvom slučaju visoka, istakao je Bislimoski.
Moguće je da će ESM moći da obezbedi sve potrebne količine za ove potrošače
On je naveo da ESM trenutno univerzalnom snabdevaču odnosno garantovanom snabdevaču, koji struju naplaćuje po regulisanoj ceni, prodaje energiju po 62 evra po megavat-satu (MWh), što kompaniji pravi gubitke.
Potrebno je da se utvrdi koliko energije ESM može da obezbedi za ove neprofitne insitucije, a ako ne može da zadovolji njihove potrebe, onda bi trebalo raspisati klasičan tender, kaže Bislimoski.
On smatra da će marža koju će ponuditi ti dobavljači biti niža od pomenutih 25-30 odsto.
Sa otvaranjem tržišta električne energije potrošači poput škola ili bolnica izgubili su status kupaca na garantovanom snabdevanju i bili su prinuđeni da struju kupuju na tržištu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.