OIE

Saipem i Alboran Hydrogen planiraju gradnju postrojenja za vodonik u Albaniji

Saipem Alboran Hydrogen vodonik albanija

Slika: Michal Jarmoluk from Pixabay

Objavljeno

12.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Saipem i Alboran Hydrogen potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) za zajednički razvoj i izgradnju pet postrojenja za proizvodnju zelenog vodonika primenom elektrolize. Tri bi bila smeštena u Italiji, a preostala dva u Sredozemlju.

Italijanske kompanije Saipem i Alboran Hydrogen će raditi na razvoju centra za zeleni vodonik smeštenog u Pulji (Italija), koji će činiti tri postrojenja na teritorijama gradova Brindizi, Taranto i Fođa uz učešće Nacionalnog okruga za energetsku tehnologiju (Distretto Tecnologico Nazionale dell’Energia), La Sapienza univerziteta, Univerziteta Salento i Istraživačkog centra Brindizi (Cittadella della Ricerca di Brindisi).

Ova inicijativa uklapa se u ciljeve postavljene italijanskim nacionalnim planom za oporavak i otpornost, koji će se finansirati iz fondova Evropske unije.

U Italiji su predviđena tri postrojenja u mestima Brindizi, Taranto i Fođa

Sporazum, takođe, uključuje razvoj i izgradnju dva dodatna postrojenja u Sredozemlju, u Albaniji i Maroku. U pogonu u Maroku trebalo bi da se proizvodi amonijak iz zelenog vodonika, saopštio je Saipem.

Saipem će, kako se navodi u memorandumu, biti zadužen za inženjering, nabavku i izgradnju postrojenja.

Alboran Hydrogen, koji se bavi razvojem projekata u oblasti obnovljivih izvora energije, biće zadužen za koordinaciju tehnoloških aspekata sa istraživačkim institutima, kao i za odobrenja za razvoj postrojenja i za ugovore o snabdevanja sa istraživačkim centrima i univerzitetima.

Ideja je da se razvije koncept projekta koji bi se izvozio u svet

Simone Pratesi, predsednik firme Alboran Hydrogen, rekao je da će im sporazum sa Saipemom omogućiti da razviju projekat za Pulju, s ciljem da taj koncept primene i u drugim zainteresovanim zemljama.

Maurizio Coratella, operativni direktor Saipema, istakao je da ovaj memorandum učvršćuje vodeću poziciju ove kompanije u energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji i predstavlja važan korak razvoja zelenog vodonika u Italiji i u Mediteranu.

U narednim decenijama ova tehnologija predstavljaće novi horizont evolucije energije, dodala je Coratella.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

12. mart 2021. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

12. mart 2021. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

12. mart 2021. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

12. mart 2021. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini