OIE

Rystad Energy: Investicije u obnovljive izvore u Evropi 2022. po prvi put biće veće nego u naftu i gas

Foto: iStock

Objavljeno

17.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Porast cena električne energije na berzama u Evropi drastično je smanjio period otplate za projekte vetroparkova i solarnih elektrana sa 11 godina na manje od godinu dana, pokazalo je istraživanje norveške konsultantske kuće Rystad Energy. Investicije u obnovljive izvore energije su u porastu, pa bi ove godine po prvi put mogle da budu veće nego što su ulaganja u naftno-gasni sektor.

Rystad Energy navodi da bi smanjenje perioda otplate investicije u zelenu energiju moglo da pokrene ubrzani razvoj projekata vetroparkova i solarnih elektrana koji su zasnovani isključivo na tržišnim principima.

Povraćaj investicija u fotonaponske elektrane i vetroelektrane dosad se prvenstveno oslanjao na subvencije, kao što su fid-in tarife, a nedavni problemi sa sirovinama i snabdevanjem pretili su da pogoršaju stvari. Međutim, analiza norveške firme pokazuje da trenutne cene struje na berzama u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i Ujedinjenom Kraljevstvu smanjuju otplatu na 12 meseci i manje.

U svom istraživanju Rystad Energy je koristio primer gradnje solarnog projekta od 250 megavata (MW) u Nemačkoj. Uz dugoročnu cenu električne energije od 50 evra po MWh, očekivani period otplate je 11 godina.

Uz dugoročnu cenu električne energije od 50 evra po MWh, očekivani period otplate je 11 godina

Ali, sa cenom od 350 evra po MWh ili više ulaganje se vraća za jednu godinu, dok cena od oko 180 evra, koju je kao gornju granicu predložila Evropska komisija, smanjuje otplatu na pet do šest godina, navodi se u istraživanju.

Sa 350 evra po MWh period otplate je 12 meseci i manje i u Francuskoj, Italiji i UK. Sa relativno niskim operativnim troškovima, povraćaj bi bio kratak i ako bi cene električne energije na duži rok značajno pale.

Iako dobijanje dozvola može potrajati više godina, poruka norveških konsultanata je da bi svi koji očekuju da će visoke cene struje potrajati trebalo da pokrenu projekte što pre, i to sa potpunim okretanjem veleprodajnim cenama na tržištu.

Zemlje nastoje da obezbede sigurne i pristupačne izvore energije

Rezultati istraživanja, takođe, pokazuju da će kapitalna ulaganja u obnovljive izvore energije dostići 494 milijarde dolara u 2022. godini i nadmašiti ulaganja u naftu i gas, pre svega u istraživanje i proizvodnju, koja bi trebalo da budu 446 milijardi dolara.

Michael Sarich, viši potpredsednik kompanije Rystad Energy, izjavio je da će kapitalna ulaganja u obnovljive izvore energije premašiti investicije u naftu i gas po prvi put ove godine, jer se zemlje bore da obezbede sigurne i pristupačne izvore energije.

Investicije u obnovljive izvore energije će se verovatno dalje povećavati kako se vreme otplate projekata bude u određenim slučajevima bude skracivalo na manje od godinu dana, rekao je Sarich.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

17. oktobar 2022. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

17. oktobar 2022. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

17. oktobar 2022. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

17. oktobar 2022. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici