Otpad

Rumunski GreenWEEE ulaže 8.5 miliona evra u novo postrojenje za reciklažu i unapređenje postojećeg

Slika: GreenGroup

Objavljeno

12.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

12.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Kompanija GreenWEEE International investiraće 8.5 miliona evra u novo postrojenje za reciklažu električnog i elektronskog otpada u Kampia Turzi, kao i u modernizaciju i povećanje kapaciteta postojećeg postrojenja u Buzau.

Kompanija GreenWEEE, deo integrisanog sistema za reciklažu rumunske Green Group-e, investiraće 3.5 miliona evra u izgradnju drugog postrojenja za tretman eletkričnog i elektronskog otpada u Kampia Turzi u Rumuniji. U isto vreme, drugo postrojenje, koje takođe posluje u okviru kompanije, biće unapređeno u prvoj polovini 2018. godine zahvaljujući investiciji od 5 miliona evra, kada će se povećati i njegov kapacitet prerade. Ovo postrojenje biće prvo u Rumuniji koje će dobiti opremu za reciklažu LCD ekrana.

Novo postrojenje sa godišnjim kapacitetom prerade od 25.000 tona trebalo bi da počne sa radom u junu ove godine. Koristiće najnoviju tehnologiju i procese za recikliranje frižidera, mašina za pranje veša, IT opreme i druge električne i elektronske opreme. Kako je navedeno u saopštenju kompanije, GreenWEEE otvoriće u naredne tri godine 80 novih radnih mesta.

Električni i elektronski otpad se skuplja na lokalnom tržištu ili preko ovlašćenih operatora ili preko ugovora sa glavnim proizvođačima opreme i tehničkih uređaja ili maloprodajama.

Da bi se postojeći sistem prikupljanja otpada unapredio, kao i da bi se promovisalo sakupljanje direktno od krajnjih korisnika, GreenWEEE je investirao u sopstvenu infrastrukturu za sakupljanje otpada u okviru projekta koji se zove SIGUREC. Danas u Rumuniji postoji mreža od 161 automatske stanice SIGUREC, koje mogu biti fiksne ili pokretne. Tu se skupljaju sve vrste električnog i elektronskog otpada.

Ovaj otpad napravljen je od različitih materijala i sadrži opasne supstance, od kojih se neke nikada ne razgrađuju, ostajući tako na deponijama hiljade godina. Najveći rizik za ljudsko zdravlje i životnu sredinu predstavlja upravo pogrešan način upravljanja ovom vrstom otpada nakon što završi životni ciklus uređaja. U postrojenjima za preradu, te opasne supstance se skladište u kontrolisano okruženje, a reciklirani materijali počinju novi životno ciklus u okviru cirkularne ekonomije.

GreenWEEE prerađuje otpad po najvišim standardima i jedino je postrojenje u Rumuniji i jedno od nekoliko u Evropi koje ima WEEBALEX dozvolu za preradu ove vrste otpada. WEEBALEX je evropski sertifikat koji postavlja standarde i pažljivo nadgleda preradu i odlaganje električnog i elektronskog otpada. Ovaj sertifikat garantuje da je sav otpad koji se doveze u GreenWEEE prerađen u skladu sa zakonom.

GreenWEEE je članica najvećeg integrisanog sistema za reciklažu rumunske Green Group-e, koja je prisutna na tržištu već 15 godina. Kompanije članice grupe su: GreenTech (najveći recikler PET ambalaže u Evropi), GreeFiber International, GreenLamp Reciclare (jedina kompanija u Rumuniji koja reciklira opremu za rasvetu), GreenGlass Recycling (fabrika za preradu stakla), Total Waste Management (pruža integrisane usluge u oblasti upravljanja otpadom i operater je SIGUREC stanica). Grupa ima fabrike i u Srbiji (Greentech) i Makedoniji (Grinteh MK) i predstavništva u Grčkoj i Nemačkoj.

Komentara: (1)
Stevanović jovica / 19.01.2019.

Postovnje. Iz zrenjanin sam Srbija. Firma se zove NISAR. Bavimo se opasnim i neopasnim otpadom. Posedujemo dozvole za raznu vrste robe sakupljanje transport iskladistenje. Zanima nas veca kolicima ABS ili. PS balirane plastike ili rinfuz. Nasi poslovni partneri otvorili su reciklažu ABS I PS plastike dnevnog kapaciteta 25t. NADAM SE BRZOM ODGOVORU.
POZDRAV

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

12. mart 2017. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

12. mart 2017. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

12. mart 2017. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

12. mart 2017. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine