OIE

Rumunija uvodi obavezne provere sajber sigurnosti solarnih elektrana zbog napada iz inostranstva

rumunija sajber napadi solarne elektrane

Foto: Pixabay

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Rumunija planira da uvede obaveznu reviziju sajber sigurnosti solarnih elektrana, i to ne sam velikih nego i malih koje su instalirane na krovovima domaćinstava, firmi ili institucija.

Nacrt izvršne odluke koju je pripremilo Ministarstvo energetike Rumunije uključuje i odredbe za obaveznu reviziju sajber sigurnosti fotonaponskih elektrana kako bi se sprečili sajber napadi na elektroenergetsku mrežu zemlje.

Inverteri i sve IT komponente u solarnim elektranama, malog ili velikog kapaciteta trebalo bi da biće podvrgnuti reviziji sajber bezbednosti zbog zabrinutosti da šalju podatke trećim zemljama, saopštilo je Ministarstvo energetike.

Ministarstvo je pokrenulo javnu raspravu o ovom propisu koji se odnose na sektore regulisane Zakonom o električnoj energiji i prirodnom gasu i Zakonom o uspostavljanju sistema za unapređenje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.

Mera ima za cilj da zaštiti nacionalnu infrastrukturu od digitalnih ranjivosti

Propis utvrđuje obaveznu reviziju sajber sigurnosti novoizgrađenih fotonaponskih elektrana. Provere invertera i svih IT komponenti ovih postrojenja radile bi se periodično, piše u dokumentu.

Mera ima za cilj da zaštiti nacionalnu infrastrukturu od digitalnih ranjivosti, imajući u vidu rizike od uvezene opreme i njen potencijal da bez saglsnosti vlasnika prenosi podatke državnim i nedržavnim entitetima koje su neprijateljski nastrojeni prema Rumuniji, podvuklo je Ministarstvo.

Rumunija ima solarne elektrane ukupne snage 3.700 MW. Oko 2.000 MW su fotonaponski sistemi u vlasništvu više od 100.000 prozjumera – domaćinstava, firmi i institucija.

Burduža: Energetska tranzicija više nije dugoročni cilj, već hitan prioritet

Ministar energetike Sebastijan Burduja izjavio je da nacrt odluke pruža okvir za pretvaranje ambicija zelene tranzicije u stvarnost i jačanje energetske bezbednosti kroz inovacije.

Energetska tranzicija više nije dugoročni cilj, već stvar hitan prioritet, rekao je Burduža.

Predložen propis, osim mera za kontrolu sajber bezbednosti fotonaponskih sistema, ima za cilj stvaranje čvrstog i održivog okvira za razvoj kapaciteta za skladištenje energije, uključujući baterije i reverzibilne hidroelektrane, uspostavljanje režima za strateške projekte za proizvodnju električne energije.

Burduža je naglasio da zemlja otvara širom vrata za ulaganja u reverzibilne hidroelektrane i projekte za skladištenja električne energije.

Nedavno je sopšteno da Rumunija pregovara sa konzorcijumom Itochu-EDF o izgradnji postrojenja Tarnita-Lapustesti.

Burduža je, takođe, u julu najavio da će vlada potpisati ugovore za instaliranje baterija kapaciteta 1,5 GWh.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

1. novembar 2024. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

1. novembar 2024. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

1. novembar 2024. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

1. novembar 2024. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije