Električna energija

Rumunija i Bugarska razmatraju saradnju u snabdevanju strujom u vanrednim situacijama

Slika: Ministarstvo energetike Bugarske

Objavljeno

08.09.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Rumunija i Bugarska razmatraju mogućnost da uspostave saradnju u snabdevanju električnom energijom u vanrednim situacijama, poput one u kojoj su se dve zemlje našle prošle zime zbog loših vremenskih uslova, javili su rumunski i bugarski mediji. Dve zemlje razmatraju i druge zajedničke projekte u oblasti energetike.

Rumunski ministar energetike Toma-Florin Petku i njegova bugarska koleginica Temenužka Petkova razgovarali su ranije ove sedmice u Sofiji o tome da se izradi plana pomoći u slučaju krize. Oni su se dogovorili da bugarski i rumunski elektroenergetski operatori razgovaraju o sklapanju sporazuma o pružanju vanredne pomoći u slučaju krize.

Prošle zime, Bugarska je zbog teških vremenskih prilika zatražila od Rumunije da je snabde strujom. Rumunija je to odbila jer se i sama suočavala sa sličnim problemima i rekordnom potrošnjom.

Petku i Petkova su takođe razgovarali o izgradnji novih interkonekcija u okviru rumunskih i bugarskih elektroenergetskih mreža.

Petku je takođe predložio da se nastave razgovore o izgradnji hidroelektrane na Dunavu, zajedničkom projektu koji dve zemlje razmatraju već godinama. Projekat predviđa izgradnju elektrane snage 440 MW na lokaciji između gradova Nikopola, sa bugarske strane, i Turnu Magurele na rumunskoj obali.

Rumunski mediji su javili da su se oni složila da nastavi dijalog o ovoj temi. Bugarska i Rumunija su 2011. formirale zajednički odbor za ovaj projekat koji se poslednji put sastao 2014. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

8. septembar 2017. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

8. septembar 2017. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

8. septembar 2017. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

8. septembar 2017. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti