OIE

Rumunija dodelila 52 miliona evra subvencija građanima za krovne solarne elektrane

Rumunija krovne solarne elektrane

Slika: Pixabay

Objavljeno

15.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

15.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Državni fond nadležan za program Casa Verde Fotovoltaice odobrio je 48.8% prijava i Rumunija je zatvorila prvu rundu za krovne solarne elektrane. Postupak je trajao čak godinu i po dana. Sredstva EU pokrivaju do 4.100 evra ili 90 odsto troškova instalacije fotonaponskih sistema po korisniku.

Uprava fonda za životnu sredinu AFM saopštila je da kreće da potpisuje ugovore s vlasnicima stanova i kuća koji su dobili pravo na subvencije od ukupno 252 miliona leja ili 52,1 milion evra iz regionalnog operativnog programa ROP 2014-2020. Rumunija grantove odobrava za krovne solarne sisteme na stambenim objektima.

ROP se finansira sredstvima Evropske unije i za tu namenu je odvojeno 536 miliona leja (110,9 miliona evra), ali navedena agencija je odbila 13.339 prijava, dok je prihvatila 12.718. Korisnici dobijaju po najviše 20.000 leja odnosno 4.100 evra ili do 90 procenata troškova za solarne panele kapaciteta tri ili više kilovata.

U AFM-u tvrde da će pojednostaviti postupak i odobriti učešće novih tehničara za instaliranje

Novi javni poziv biće objavljen na jesen, po rečima nove šefice AFM-a Andreee Kohalmi Szabo. Izjavila je da će uvesti „velike promene“ u cilju pojednostavljenja postupka prijavljivanja, skraćivanja vremena procene i širenja spiska sertifikovanih tehničara za instalaciju fotonaponskih sistema. Oni koji u prvoj rundi konkursa Casa Verde Fotovoltaice nisu dobili bespovratna sredstva, treba ponovo da se prijave, navela je Kohalmi Szabo.

Greenpeace Romania je kritikovao vladu zato što od januara prošle godine, kada je program subvencija uveden, nijedan krov nije dobio solarne ploče. Štaviše, naveo je, AFM je većinu odbijenica obrazložio istekom roka važenja dokumenata, protivrečeći svojim ranijim obaveštenjima.

Po suspendovanju prvog kruga u septembru, nadležni su saopštili da oni koji su se prijavili ne treba da dostavljaju nove verzije traženih dokumenata

Nakon što je prva runda u septembru pauzirana zbog kraha kompjuterskog sistema, uprava fonda je tvrdila da vlasnici kuća i stanova ne treba ponovo da vade iste papire, dodala je organizacija. Greenpeace je naglasio da se preko dvesta tehničara za instaliranje fotonaponskih pogona kojima je odobreno učešće suočavaju s finansijskim poteškoćama jer ne mogu da iskoriste opremu koju su nabavili za tu svrhu.

Komentara: (1)
Annaaaa / 21.06.2020.

Gde i kako se prijaviti i šta treba od dokumentacije?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

15. jun 2020. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

15. jun 2020. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

15. jun 2020. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

15. jun 2020. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara