Otpad

Rumunija da usaglasi propise o upravljanju otpadom sa EU

Foto: Pixabay

Objavljeno

15.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kako bi ispunila ciljeve iz Sporazuma o pristupanju Evropskoj uniji (EU), Rumunija mora da usaglasi propise o upravljanju otpadom i otpadnim vodama sa EU.

Kako su krajnji rokovi za ispunjavanje ovih ciljeva sve bliži, problem sa otpadom i otpadnim vodama prepoznat je kao jedan od glavnih izazova sa kojima se Rumunija suočava. Ovo je objavljeno u izveštaju Evropske komisije (EIR) koji se bavi sprovođenjem mera zaštite životne sredine u ovoj državi.

Rumunija je značajno napredovala kada je u pitanju zaštita životne sredine od njenog prijema u EU 2007. godine, navodi se između ostalog u izveštaju. Međutim, ono što za ovu zemlju predstavlja izazov je sprovođenje zakona koji odražavaju ono što je u oblasti zaštite životne sredine dogovoreno na nivou EU na terenu. To je uglavnom posledica nedostatka planiranja, koordinacije i odgovarajućih sredstava.

Nedovoljna primena zakona naročito je problematična kada je u pitanju upravljanje otpadom i tretman otpadnih voda. Ostali izazovi sa kojima se Rumunija suočava su nedovoljna koordinacija i administrativni kapaciteti organa i agencija uključenih u sprovođenje propisa EU. Ovo se posebno odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i na zaštitu i upravljanje lokalitetima obuhvaćenim mrežom Natura 2000.

U izveštaju se navodi i da bi Rumunija mogla da ima bolje rezultate u organizaciji najboljih rešenja u sveobuhvatne i realistične planove upravljanja otpadom i prevencije uz uključivanje javnosti, kao i u uklanjanju  prepreka kada je reč o ciljanom korišćenju fondova EU za podršku ispunjenja zahteva. Osim toga, Rumunija bi trebalo da iskoristiti naredni ciklus upravljanja rečnim slivom za poboljšanje mreže monitoringa i metoda procene stanja voda.

Kada je reč o eko-inovacijama, Evropska komisija konstatuje da izvoz malih i srednjih preduzeća može da bude povećan zahvaljujući većoj podršci države i promovisanju efikasnosti resursa. Predlaže se i da država obezbedi stratešku i dugoročnu politiku uz intergrisani pristup kako bi se održivi razvoj uveo u glavne tokove, kao i rad na konkretnim aktivnostima na nacionalnom i lokalnom nivou kako bi se iskoristili fondovi EU i ulagalo u održiva rešenja.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

15. februar 2017. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

15. februar 2017. - Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

15. februar 2017. - Lafarge Srbija, Elixir Group i Moravacem će kupiti 30 miliona tona pepela od Elektroprivrede Srbije u narednih deset godina

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

15. februar 2017. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede