Iako su rudari Rudnika mrkog uglja Kreka prekinuli štrajk posle dogovora sa predstavnicima Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EPBiH), u ovoj kompaniji upozoravaju da su rudnici u veoma teškoj situaciji. Naime, prošlu godnu završili su sa gubitkom od 40 miliona evra i ukupnim dugovanjima od 470 miliona evra, pa će u slučaju nesprovođenja reorganizacije otići u stečaj.
Rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) Kreka, u kojem se proizvodi mrki ugalj za elektrane EPBiH, stupili su u štrajk tražeći da im se isplate zarade za februar, predstavi investicioni plan za ovu godinu i osigura nastavak rada 52 radnika koji su bili angažovani na određeno.
EPBiH je ispunio sve zahteve rudara
Više od 2.000 rudara prekinulo je u petak, 26. marta, generalni štrajk nakon što su uprava preduzeća i EPBiH ispunili sve njihove zahteve, izjavio je Zuhdija Tokić, predsednik Sindikalne organizacije Kreke, preneo je Radio Slobodna Evropa.
Rudari se žale da im plate stalno kasne, da se nedovoljno investira u rudnike, kao i da rade u nehumanim uslovima. Oni, takođe, zahtevaju da se modernizuje proizvodnja.
RMU Kreka jedan je od sedam rudnika, uz RMU Zenica, RMU Breza, RMU Đurđevik, RMU Kakanj, RMU Abid Lolić i RMU Gračanica, koji posluju kao deo koncerna EPBiH.
EPBiH: Reorganizacija ili stečaj
Elektroprivreda BiH saopštila je da kao vladajuće društvo Koncerna EPBiH redovno ispunjava sve obaveze prema rudnicima.
Razloge za neisplaćivanje plata treba tražiti u činjenici da rudnici Koncerna EPBiH ne ostvaruju planiranu proizvodnju, a time i prihode, navode u EPBiH.
Dug rudnika na kraju 2020. bio je 470 miliona evra, a gubitkom 40 miliona evra
Prema preliminarnim podacima na dan 31. decembar 2020, ukupne obaveze rudnika Koncerna EPBiH po svim osnovama, iznose 920 milion KM (470 miliona evra). Od ovog iznosa, dugovanja prema državi su blizu 495 miliona KM (252 miliona evra).
Prošlu godinu rudnici su okončali sa ukupnim gubitkom u iznosu 79 miliona KM (40 miliona evra, navode u EPBiH.
Reorganizacija nailazi na velike otpore
Reorganizacija rudnika, dodaju, pokrenut je s ciljem obezbeđenja njihovog ekonomski održivog poslovanja, ali ovaj proces nailazi na velike otpore i protivljenja od strane rudnika i manifestuje se kroz obustave rada.
U slučaju opstruiranja i nesprovođenja reorganizacije, jedina opcija jeste stečaj, naglašavaju u EPBIH.
I pored više od pola milijarde KM (255 miliona evra) koliko je EBiH uložila u rudnike, nije obezbjeđeno njihovo ekonomski održivo poslovanje.
Reorganizacija mora biti sveobuhvatna uključujući reorganizaciju i optimizaciju radne snage i proizvodnih kapaciteta, što će rezultirati ekonomskom održivošću, navodi EPBIH.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.