Energetska efikasnost

Rijeka usvojila trogodišnji akcioni plan mera energetske efikasnosti

trogodišnji akcioni plan

Rijeka, foto Pixabay/Ivan Vuksa

Objavljeno

06.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Riječko Gradsko vijeće usvojilo je trogodišnji akcioni plan koji uključuje sprovođenje mera za unapređenje energetske efikasnosti zgrada, saobraćaja i rasvete, uz očekivano smanjenje emisija CO2 za 1.927 tona i uštedu 6,2 GWh električne energije, objavljeno je u Službenom glasilu Grada Rijeke.

Trogodišnji akcioni plan za period zaključno sa 2022. godinom sadrži i procenu potrebnih sredstava za sprovođenje ovih mera, u iznosu od čak 171,6 miliona kuna, a ona bi trebalo da budu obezbeđena iz gradskog budžeta, sopstvenih i kreditnih sredstava komunalnih preduzeća i privrednih društava u vlasništvu i suvlasništvu Grada Rijeke, sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i iz strukturnih fondova Evropske unije.

Planirane mere uključuju energetsku sertifikaciju zgrada, ugradnju solarnih panela i nabavku komunalnih vozila na električni pogon i gas.

U sektoru zgrada, koji ima udeo od oko 59% ukupne potrošnje energije u trećem po veličini gradu u Hrvatskoj i gde je procenjeno da postoji najveći potencijal energetskih ušteda, planirane mere uključuju energetsku sertifikaciju zgrada i obnovu objekata u vlasništvu grada, ugradnju solarnih panela, kao i obnovu sistema grejanja.

U sektoru transporta, koji troši oko 39% ukupne energije u Rijeci, ulagaće se, između ostalog, u nabavku komunalnih vozila na električni pogon i gas, sofversko rešenje za optimizaciju ruta komunalnih vozila, nabavku novih gradskih autobusa sa niskom emisijom CO2, pametne semafore, izgradnju punionice za komprimovani prirodni gas, i uvođenje sistema električnih javnih bicikala.

Rijeka je među prvima u Hrvatskoj pristupila Sporazumu gradonačelnika evropskih gradova.

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel podsetio je da je Rijeka 2009. godine bila jedan od prvih hrvatskih gradova koji je pristupio Sporazumu gradonačelnika evropskih gradova, ambicioznoj evropskoj inicijativi koja uključuje lokalne i regionalne vlasti u borbu protiv klimatskih promena s ciljem smanjenja emisija CO2 za najmanje 20% do 2020. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

6. mart 2020. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

6. mart 2020. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

6. mart 2020. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

6. mart 2020. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana