Voda

Restrikcije vode za piće širom Srbije

Restrikcije vode za pice sirom Srbije

Slika: Rajesh Balouria from Pixabay

Objavljeno

06.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

06.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Stanovnici Arilja, Gornjeg Milanovca, Čačka, Bele Palanke, Mladenovca, Lazarevca, Topole, Vlasotinca poslednjih dana i nedelja suočavaju se sa nestašicama pijaće vode, dok se u mnogim mestima apeluje da se potrošnja smanji, što je stotine građana izvelo i na ulice. Razlog su, prema objašnjenju nadležnih, povećana i neracionalna potrošnja zbog tropskog talasa, niski vodostaji reka, ali i kvarovi.

Restrikcije vode, koje su nekada bile sporadične i izazvane samo kvarovima, sada postaju skoro redovna dešavanja tokom letnjih meseci. Da li su pravi razlozi za restrikcije loše upravljanje izvorištima i komunalnim vodovodima, kao i neracionalna potrošnja, ili klimatske promene, koje se ogledaju u visokim temperaturama, pokazaće vreme. U oba slučaja nešto se mora preduzeti, i to brzo, a protesti u Lazarevcu i Mladenovcu govore da je nezadovljstvo građana veliko.

Arilje, Gornji Milanovac, Lučani, Požega, Čačak: nizak vodostaj Rzava

Pet gradova i opština u zapadnoj Srbiji prethodnih dana suočilo se sa najavama da će biti uvedene restrikcije, što se i desilo u Arilju i Gornjem Milanovcu.

U JP „Rzav“ Arilje koje snabdeva ove gradove i opštine, kažu da se vodostaj Rzava smanjuje nedeljama, pa je i distribucija vode sa 720 litara u sekundi smanjena na 600, i da je moguće dalje smanjenje. Kao razlog u ovom preduzeću navode pad vodostaja Rzava, ali i rast potrošnje, posebno u seoskim naseljima.

Koliko je situacija kritična govori podatak da je Gradsko veće Čačka prvo najavilo da su moguća isključenja vode i po 24 sati, ali je zatim to smanjilo na 12 sati. Inače, u mnogim lokalnim samoupravama zabranjeno je polivanje parkova i bašta, pranje ulica i kola, a poštovanje ove zabrane kontrolišu komunalna policija i opštinske inspekcije.

Mladenovac i Lazarevac: protesti jer vode nema i po sedam dana

Protesti zbog restrikcija u snabdevanju vodom izbili su u Mladenovcu i Lazarevcu. U Mladenovcu su se desili u više navrata u junu i julu, a bilo je perioda kada pojedini delovi grada nisu imali vodu i po sedam dana.

Lazarevčani, kako tvrde, imaju problem sa vodonsabdevanjem već više decenija, pa su restrikcije više nego redovne. Kako su preneli lokalni mediji, građani su nezadovoljni i što nisu redovno obaveštavani o restrikcijama.

Rešenje za Mladenovac je, kako su obećali nadležni, gradnja regionalnog vodovoda Makiš – Mladenovac, koji bi trebalo da bude gotov 2025, a za Lazarevac da se osloni na bunare dok se ne izgradi fabrika vode „Makiš 3“, što se očekuje za nekoliko godina.

Topola: presušili bunari dubine 30 metara

Bez vode je ostao deo opštine Topola, tačnije više sela sa oko 4.000 domaćinstava i oko 11.000 meštana. Opštinske vlasti su saopštile da Topola iz postojećih izvorišta dobija 27 litara vode u sekundi, ali da joj je potrebno između 35 i 40 litara.

Osim slabog dotoka, razlog je, kako se dodaje, i neracionalno korišćenje vode. Kako bi se obezbedile dovoljne količine i za životinje koristiće se cisterne. Meštani kažu da su presušili i bunari dubine i do 30 metara, što se vrlo retko dešavalo. Opštinska vlast je poručila da vode neće biti u celoj opštini ako ne bude kiše.

Bela Palanka i Vlasotince: samo tehnička voda zbog kvarova

Potrošači u Beloj Palanci već 18 dana nemaju vodu za piće, već samo za tehničku upotrebu, a ni nje nije bilo tri dana. Razlog je, kako su saopštile opštinske vlasti, kvar na pumpama na vodozahvatu „Vrelo“. U toku su provere da li je voda ispravna za piće.

Kvar na dalekovodu izazvao je probleme u snabdevanju Vlasotinca. Posle nekoliko dana kvar je otklonjen, ali je onda voda nekoliko dana bila samo za tehničku upotrebu.

Komentara: (1)
Sladjana / 13.08.2021.

Ja nemam problem sa vodom, jer imam nobelov aparat za vodu koji pored filtera i reversne osmoze ima i rezervoar od 10l.Pijem cistu,preciscenu vodu,a kada su restikcije, ja uvek imam u burencetu.

Unesite vaš komentar

Slični članci

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

6. avgust 2021. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

6. avgust 2021. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

6. avgust 2021. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

hrvatska vlada ugovori vodna infrastruktura vodosnabdevanje kanalizacija vodovod

Hrvatska investirala 4,4 milijarde evra u vodnu infrastrukturu

6. avgust 2021. - Hrvatska vlada je uručila 19 ugovora za investiranje u vodovod i kanalizaciju u više od 20 lokalnih samouprava