OIE

Rekordna 2021. je uvertira za geotermalni bum

Rekordna 2021. je uvertira za geotermalni bum

Slika: Pixabay/PublicDomainPictures

Objavljeno

21.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Investicije u geotermalnu energiju ove godine trebalo bi da dostignu rekordnih milijardu dolara, a prognoza je da će do 2026. godine iznositi tri milijarde dolara. Analiza kompanije Rystad Energy pokazala je da bi dobijanje litijuma iz geotermalnih voda moglo da generiše dodatno interesovanje za geotermalne resurse.

Broj geotermalnih bušotina za proizvodnju električne energije premašio je ove godine prvi put cifru od 200, a Rystad Energy očekuje da će broj dostići 500 do 2025. godine. Između 2015. i 2020. izbušeno je oko 1.100 geotermalnih bušotina, ili u proseku 180 godišnje.

Ukupni instalirani kapaciteti za proizvodnju električne energije iz geotermalne energije mogli bi da dostignu 36 GW do 2030, navodi se u analizi.

Očekuje se da će broj aktivnih bušotina za korišćenje geotermalne energije premašiti 10.000 do kraja decenije, što će rezultirati ukupnim instalisanim kapacitetom od 36 gigavata (GW) do 2030. Većina ovog kapaciteta biće u funkciji između 2025. i 2030.

Da li će ciljevi za sektor geotermalne energije biti ispunjeni ili ne, zavisi od razvoja novih tehnologija, poput poboljšanih geotermalnih sistema (eng. enhanced geothermal systems – EGS) i naprednih geotermalnih sistema (eng. advanced geothermal systems – AGS), koji će geotermalne resurse učiniti pristupačnijima, saopštio je Rystad Energy.

Korišćenje geotermalne energije za daljinsko grejanje je sve važnije, a ekstrakcija litijuma bi mogla da izazove dodatno interesovanje

Korišćenje geotermalne energije za daljinsko grejanje sve više dobija na značaju, a Evropa i Kina su dva glavna tržišta. Austrija je već najavila planove za ulaganje 1,2 milijarde dolara u geotermalno daljinsko grejanje između 2020. i 2050. godine, Holandija planira da izradi 20 bušotina godišnje za daljinsko grejanje između 2020. i 2025. i 40 godišnje u periodu između 2026. i 2030.

Dodatno interesovanje za geotermalnu energiju moglo bi da dođe iz namere da se iskoristi postojeća naftna i gasna infrastruktura, kao i zbog ekstrakcije litijuma, koji donosi veći povraćaj investicije u poređenju sa tradicionalnom upotrebom geotermalne energije, navodi se u saopštenju kompanije Rystad Energy.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

21. septembar 2021. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

21. septembar 2021. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

21. septembar 2021. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

21. septembar 2021. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine