Kancelarija za Bosnu i Hercegovinu Regionalnog centra za zaštitu životne sredine (REC) implementiraće projekat Priprema kantonalnih planova za upravljanje otpadom u 3 kantona: Hercegovačko-neretvanski, Zapadnohercegovački i Hercegbosanski, uz finansijsku podršku Fonda za zaštitu životne sredine Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).
Regionalni centar za zaštitu životne sredine će dobiti 90.000 konvertibilnih maraka (oko 46.000 evra) od Fonda za zaštitu životne sredine FBiH, naveo je Fond u svojoj odluci o projektu.
Cilj projekta je poboljšanje stanja u upravljanju otpadom u ovim kantonima kroz obezbeđivanje uslova za sigurno sakupljanje i odlaganje otpada, preradu otpada za reciklažu, odvajanje sirovina i njihovo korišćenje za proizvodnju energije, saopštio je REC na svom sajtu.
Izrada planova za upravljanje otpadom je zakonska obaveza svakog kantona u FBiH. Ovi planovi bi trebalo da obezbede pregled ekonomskih i investicionih zahteva, kao i načina finansiranja sistema za upravljanje otpadom odnosno sakupljanje i tretman otpada. Planovi bi, takođe, trebalo da definišu preduslove za održiv integrisani sistem za upravljanja otpadom na period od 5 godina.
Projekat, kako navodi REC, bi, takođe, trebalo da unapredi partnerstvo između različitih zainteresovanih strana i da podigne javnu svest o pitanjima upravljanja otpadom i načinima za bolje upravljanje otpadom kroz uključivanje javnosti u proces pripreme ovih planova.
Inače, teritorija ovih kantona predstavlja dragoceni ekoregion sa brojnim endemskim i ugroženim vrstama.
Prosečna proizvodnja otpada u BiH je 0,89 kilograma po stanovniku na dan. Organski otpad iznosi oko 50% (opštinski prosek), a suvi reciklirani materijali (plastika, staklo, papir, metali, limenke, PET) oko 30% ukupnog otpada.
Ovaj procenat je niži u ruralnim opštinama, a veći u urbanim kantonima. Trenutno u Bosni i Hercegovini postoji 6 aktivnih regionalnih sanitarnih deponija, koje opslužuju 36 opština (od ukupno 141 opštine plus Distrikt Brčko) i 2 u izgradnji, koje će biti koristiti još 6 opština, zatim 93 opštinske deponije, koje ne ispunjavaju standarde, 12.000 divljih deponija, 5 linija za sortiranje, bez drugih opcija za tretman otpada u zemlji, naveo je REC.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.