Otpad

REC BiH implementira projekat izrade planova za upravljanje otpadom u 3 kantona FBiH

REC BiH implementira projekat izrade planova za upravljanje otpadom u 3 kantona FBiH

Photo: Pixabay

Objavljeno

29.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kancelarija za Bosnu i Hercegovinu Regionalnog centra za zaštitu životne sredine (REC) implementiraće projekat Priprema kantonalnih planova za upravljanje otpadom u 3 kantona: Hercegovačko-neretvanski, Zapadnohercegovački i Hercegbosanski, uz finansijsku podršku Fonda za zaštitu životne sredine Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).

Regionalni centar za zaštitu životne sredine će dobiti 90.000 konvertibilnih maraka (oko 46.000 evra) od Fonda za zaštitu životne sredine FBiH, naveo je Fond u svojoj odluci o projektu.

Cilj projekta je poboljšanje stanja u upravljanju otpadom u ovim kantonima kroz obezbeđivanje uslova za sigurno sakupljanje i odlaganje otpada, preradu otpada za reciklažu, odvajanje sirovina i njihovo korišćenje za proizvodnju energije, saopštio je REC na svom sajtu.

Izrada planova za upravljanje otpadom je zakonska obaveza svakog kantona u FBiH. Ovi planovi bi trebalo da obezbede pregled ekonomskih i investicionih zahteva, kao i načina finansiranja sistema za upravljanje otpadom odnosno sakupljanje i tretman otpada. Planovi bi, takođe, trebalo da definišu preduslove za održiv integrisani sistem za upravljanja otpadom na period od 5 godina.

Projekat, kako navodi REC, bi, takođe, trebalo da unapredi partnerstvo između različitih zainteresovanih strana i da podigne javnu svest o pitanjima upravljanja otpadom i načinima za bolje upravljanje otpadom kroz uključivanje javnosti u proces pripreme ovih planova.

Inače, teritorija ovih kantona predstavlja dragoceni ekoregion sa brojnim endemskim i ugroženim vrstama.

Prosečna proizvodnja otpada u BiH je 0,89 kilograma po stanovniku na dan. Organski otpad iznosi oko 50% (opštinski prosek), a suvi reciklirani materijali (plastika, staklo, papir, metali, limenke, PET) oko 30% ukupnog otpada.

Ovaj procenat je niži u ruralnim opštinama, a veći u urbanim kantonima. Trenutno u Bosni i Hercegovini postoji 6 aktivnih regionalnih sanitarnih deponija, koje opslužuju 36 opština (od ukupno 141 opštine plus Distrikt Brčko) i 2 u izgradnji, koje će biti koristiti još 6 opština, zatim 93 opštinske deponije, koje ne ispunjavaju standarde, 12.000 divljih deponija, 5 linija za sortiranje, bez drugih opcija za tretman otpada u zemlji, naveo je REC.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

29. avgust 2018. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

29. avgust 2018. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

hrvatska izvestavanje o odrzivosti obveznici popis esg hgk

Izveštaje o održivosti moraće da preda 50 kompanija u Hrvatskoj

29. avgust 2018. - Obaveza je propisana Zakonom o računovodstvu, koji pravi Direktivu o korporativnom izveštavanju o održivosti EU

crna plastika

Kuvanje crnim plastičnim priborom može biti štetno po zdravlje

29. avgust 2018. - Crna plastika, često korišćena za pravljenje kuhinjskog pribora, može sadržati visoke nivoe toksičnih usporivača gorenja